Uzay formlarında genel helisler
General helices in space forms
  1. Tez No: 233227
  2. Yazar: ALİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu doktora tezi beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm girş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölüm, temel tanım ve kavramlar kaynaklarıyla verilmiştir.Üçüncü bölümde, uzay fomlarında helisler tanımlanmış nve çeşitli karakterizasyonlar verilmiştir.Dördüncü bölümde, uzay formlarında Bertrand çiftleri incelenmiştir.Son bölümde, uzay formlarında LC helisleri tanıtılmış ve bu helislerin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapter. The first chapter is the introduction.In the second chapter, some basıc and fundamental dehinitions and thorems have been presented.The third chapter has been devoted to the presentation of uzay forms and fundamental definitions.The fourth chapter has been investigated Bertrand couple in space form.In the lasst chapter, LC helices in space form have been examined and some results have been founded.