Popülasyon modelleri ve uygulamaları
Population models and their applications
  1. Tez No: 233228
  2. Yazar: BURCU SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm temel kavramlara ayrılmıştır. Genel lojistik modelin oluşturulması ve kararlılık durumları tek ve iki tür için ayrıntılı olarak incelenmiştir.İkinci bölümde, iki tür lojistik model yapısının, çok dil konuşan toplumlarda dominant dil ve ikinci dil kullanım ilişkisi ve karşılıklı etkileşimleri incelenmiş olup, ayrıca bu modelin kararlılığı incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise aynı tip modeller iki ve üç kültürlü toplumlara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.The first chapter is for inroductory. Construction of general lojistic model and the stability analysis for single and two-species models are investigated.In the second chapter, the structure of two-species lojistic model is studied on the relation and interaction between unilingual and bilingual population in the multilingual society.In the third chapter, same type of models is applied respectively to the populations having two and three culture groups.