Bazı isatin-3-tiyosemikarbazon metal komplekslerinin sentezi ve kuantum kimyasal hesaplanması
Synthesis and quantum chemical studies on metal complexation of some isatin derivatives
- Tez No: 233249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KANDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1H-indol-2,3-dion(isatin) ve bunun türevleri olan 1H-indol-2,3-dion-3-(N-alkil)tiyosemikarbazon bileşikleri oldukça geniş bir aralıkta biyolojik aktiviteye ve iyi bir kompleks olma özelliğine sahip bileşiklerdir. Literatürde isatin-3-tiyosemikarbazonlarla ilgili pek çok çalışma vardır ve isatin -3- tiyosemikarbazonların gösterdikleri biyolojik aktivite nedeniyle günümüzde hala ilgi odağıdır ve olmaya devam edecektir. İsatin-3-tiyosemikarbazon bileşiklerinin metal komplekslerinin sentezi ve kuantum kimyasal hesaplaması adlı bu çalışmada farklı isatin türevlerinin ve farklı tiyosemikarbazit türevlerinin sentezleri sonucu elde edilen tiyosemikarbazonların metal kompleksleri sentez edilmiş ve bunların elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle karakterizasyonu yapılmıştır. Bununla birlikte bu elde edilen komplekslerin ve ligantların bilgisayar ortamında modellemeleri yapılmış teorik bağ açıları, bağ uzunlukları gibi değerleri hesaplanmış ve son olarakta yeni sentezlenmiş olan 5-metoksiisatin-3-(N-siklohekzil)tiyosemikarbazon molekülünün çinko(II) ve nikel(II) komplekslerinin teorik ve deneysel olarak IR değerleri karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
1H-indole-2,3-dione (isatin) and 1H-indole-2,3-dione-3-(N-alkyl)thiosemicarbazones, have a wide range of biological activity and they effort promising metal complexes. There are many studies about isatin-3-thiosemicarbazones in the literature and by their biological activities, isatin-3-thiosemicarbazones are in great interest at present. In this study with the name `Synthesis and quantum chemical calculations of the metal complexes of isatin-3-thiosemicarbazones?, metal complexes of thiosemicarbazones which were formed after the synthesis of different isatin derivatives and different thiosemicarbazides, were obtained. In this work after the synthesis of some isatin complexes was performed with spectroscopic methods such as UV, NMR and elemental analysis. The bond angles and bond lengths were calculated and they were compared with the experimantal data.