Tekirdağ ekolojisinde yetiştirilen bazı önemli elma çeşitlerinde kimyasal seyreltme
Chemical thinning in certain apple variety which grown in Tekirdağ ecology
  1. Tez No: 233258
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Tekirdağ ekolojisinde yetiştirilen MM 106 anacı üzerine aşılı Starkrimson Delicious ve Granny Smith elma çeşitlerinde NAA, elle seyreltme uygulamalarının meyve seyreltmesi, meyve kalitesi (meyve boyutları, meyve ağırlığı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı, titre edilebilir toplam asit miktarı, meyvede pas ve deformasyon ve verim) üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Deneme ağaçlarına; NAA'in 5, 10 ve 15 ppm'lik dozları tam çiçeklenmeden 20 gün sonra uygulanmıştır. Elle seyreltme Haziran dökümünden sonra her hüzmede bir meyve kalacak şekilde yapılmıştır.Deneme sonucunda; Granny Smith elma çeşidinde uygulamaların meyve seyreltme oranı üzerine etkisi önemli bulunmuş, en yüksek meyve seyreltme oranı, elle seyreltme uygulamasından elde edilmiş, NAA dozları arttıkça seyreltme etkisi de artmıştır. Uygulamalar meyve kalite özellikleri ve verim üzerine etkili olmamıştır. Starkrimson Delicious çeşidinde ise uygulamaların etkisi önemsiz bulunmuştur. Starkrimson Delicious çeşidinde, NAA uygulamalarının toplam suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) ve titre edilebilir toplam asit (TETA) miktarları üzerine etkileri istatistikî olarak önemli bulunmuş, en etkili uygulama NAA'in 10 ppm'lik dozu olmuştur. Uygulamaların diğer kalite özellikleri, verim ve meyve seyreltmesi üzerine etkili olmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of NAA(Napthalene Asetic Acid) and manual thinning applications on fruit thinning, quality characteristics such as fruit dimensions, fruit weight, fruit flesh firmness, total soluble solids and titratable acid contents, russeting and deformation of fruit and yield of Strarkrimson Delicious and Granny Smith apple cultivars grown on MM 106 rootstocks grown in Tekirdağ ecology.5 ppm, 10 ppm and 15 ppm doses of NAA were applied to trees 20 days after full bloom. Hand thinning was made by leaving a single fruit on each cluster after June drops, no thinning was evaluated as control.As a result of the experiment, effects of thinning applications on fruit thinning of Granny Smith cultivar were found to be statistically important as the highest thinning effect obtained from hand thinning. As the NAA doses increased thinning effect of NAA was increased as well. Thinning applications did not affect on fruit quality characteristics and yield of Granny Smith apple. On the other hand, effects of thinning applications on total soluble solids (TSS) and titratable total acid (TTA) of Strarkrimson Delicious cultivar were found to be statistically important. The most effective dose was 10 ppm of NAA. Other quality characteristics, yield and fruit thinning were not affected by different thinning applications.