Design and performance evaluation of block coded modulation systems
Blok kodlamalı modülasyon sistemlerinin tasarımı ve başarım değerlendirmesi
  1. Tez No: 23326
  2. Yazar: BERNA SAYRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL MELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZ BLOK KODLAMALI MODOLASYON SİSTEMLERİNİN TASARIMI VE BAŞARIM DEĞERLENDİRMESİ SAYRAÇ, Berna Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabi 1 im Da 1 ı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Melek YÜCEL Ocak, 1992, 174 sayfa Bu çalışmada Uç blok kodlamalı modülasyon sisteminin tasarımları ve başarım değerlendirmeleri yapılmıştır. Tasarlanan sistemlerden iki tanesi ikili örgüleri, diğeri ise UçlU örgüleri temel almışlardır. Başarım değerlendirmelerinin yapılabilmesi için tasarlanan sistemlerle eşit bilgi hızına, bant genişliğine ve ortalama gücüne sahip olan kodlanmamış modülasyon sistemlerinin hata olasılıkları, tasarlanan sistemlerin hata ol ası 1 ık lar ıy la karşı laştırı lmıştır. Karşılaştırmalar, hem kuramsal hem de uygulamalı olarak yapılmıştır. Tasarımların kuramsal ve uygulamalı kodlama kazanç değerleri 1.142 dB ve 1.06 dB, 4.15 dB ve 3.5 dB, 3 dB ve 2.2 dB olarak hesaplanmıştır. Sunulan çalışma, iyi çalışan blok kodlamalı modülasyon sistemlerinin tasarımında öncelikli Ölçütlerin çıkarılmasını da içerir. Anahtar Kelimeler : Blok Kodlamalı Modülasyon, örgü Kodlamalı Modülasyon, Koset Kodları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND PERFORMANCE EVALUATION OF BLOCK CODED MODULATION SYSTEMS SAYRAÇ, Berna M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Melek YÜCEL January, 1992, 174 Pages The presented work is a study on the designs and performance evaluations of three block coded modulation systems. Two of the designed systems are based on binary lattices and one of them employs a ternary lattice. In order to exhibit the performances of the designed block coded modulation systems, their error rates are compared with uncoded modulation systems of the same information rate, bandwidth and average power. The performance comparisons are done both theoretically and practically. The practical part of the work is carried out by computer simulation programs. As a result of the computer simulation programs, the theoretical and practical coding gains for the first, second and the third designs are calculated respectively as, 1.142 dB and 1.06 dB, 4.15 dB and 3.5 dB, 3 dB and 2.2 dB. The study includes the derivation of primary considerations in designing wel 1 -performing block coded modulation systems. Key words : Block Coded Modulation, Lattice Coded Modulation, Coset Codes Science Code : 609.02.05 iii