Damla sulamada dairesel kesitli boruların farklı damlatıcı aralığına göre uzatma mesafelerinin belirlenmesi
Determination of the effect of pipe on the optimum lateral length of circular drip irrigation pipes with the type of different emitter spacing
- Tez No: 233262
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak kullanılan in-line damlatıcıya sahip dairesel kesitli, damla sulama borusundaki en uygun lateral uzunluklarının belirlenmesi amacıyla, içine geçik labirent kanallı 20, 25, 33, 40 ve 50 cm damlatıcı aralıklı 15,2 mm (iç çap: 13,4 mm) dış çapa sahip damla sulama borusu incelenmiştir. Damlatıcı özellikleri saptanmış ve lateral boruda meydana gelen sürtünme kayıpları ölçülmüştür. Elde edilen basınç ? debi verileri kullanılarak, hazırlanan bir bilgisayar programı yardımıyla 0,5, 1,0, 1,5 ve 2,0 bar çalışma basınçları ile eğimsiz koşullarda, eş su dağılımını (Cu) sağlayan optimum lateral uzunlukları bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, 4 L/h' lik debiyi verecek işletme basıncı 1 bar olduğu koşulda lateral uzunlukları; 20 cm damlatıcı aralığında 31 m, 25 cm damlatıcı aralığında 35 m, 33 cm damlatıcı aralığında 42 m, 40 cm damlatıcı aralığında 49 m ve 50 cm damlatıcı aralığında 59 m olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum lateral length of drip irrigation pipe with the emitter which is widely used in our country was examined. For this aim, the diameter (outside: 15,2 mm and inside: 13,4 mm) having the same in-line type emitter with 20, 25, 33, 40 and 50 cm emitter spacing were used, the technical properties of the emitter were determined and the frictional loss in this lateral was calculated from measured head loss and flow rate. The experimental pressure-flow rate and frictional loss equations were used to calculate the optimum lateral lengths to provide uniformity (namely, Christiansen uniformity constant) at 0,5, 1,0, 1,5 and 2,0 bar operating pressures under flat (non-sloppy) line condition using a computer program, which were made specially for this purpose . The variations of optimum lateral lengths with the diameter of pipes under various operating conditions were determined as a percentage. As a result, it was concluded that the optimum lengths of lateral were found to be 31 m for 20 cm dripper spacing, 35 m for 25 cm dripper spacing, 42 cm for 33 cm dripper spacing, 49 m for 40 cm dripper spacing and 59 m for 50 cm dripper spacing.