Çeşitli dezenfektanların atom marulun mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkileri
Effects of different disinfectants on microbiological quality of iceberg lettuce
- Tez No: 233268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tez çalışmasında, çeşitli dezenfektanların atom marulun mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla çeşme suyu ve % 1 sirke (v/v) ile % 1 asetik (v/v) asit, 50 ppm sodyum hipoklorit (v/v), % 1 laktik asit 100 ppm sodyum hipoklorit karışımlı ve %2 laktik asit-50 ppm sodyum hipoklorit karışımlı dezenfeksiyon çözeltileri kullanılmıştır Tekirdağ' da tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen manavlardan alınan atom marul örnekleri 5 cm genişliğinde ince şeritler halinde kesilmiş ve dezenfektan çözeltileriyle 10 dakika süresince muamele edilmiştir. Süre sonunda toplam aerobik mezofilik bakteri, toplam koliform bakteri ve E. coli sayılarının belirlenmesinde yüzey ekim yöntemi kullanılmıştır. Kontrol örneklerinde mikrobiyal yükün belirlenmesi için dezenfeksiyon işlemi uygulanmamış örnekten ekim yapılmıştır. Hiçbir atom marul örneğinde E. coli ` ye rastlanmamıştır. Çeşme suyu, % 1 asetik asit, % 1 sirke, 50 ppm sodyum hipoklorit, % 1 laktik asit + 100 ppm sodyum hipoklorit ve %2 laktik asit + 50 ppm sodyum hipoklorit çözeltileri toplam aerobik mezofilik bakteri yüklerinde sırasıyla ortalama 1,18±0,93, 2,34±0,40, 1,93±0,39, 1,26±0,54, 2,74±0,34, 3,15±0,37 log10 kob/g azaltma sağlarken toplam koliform bakteri yüklerinde 0,51±0,75, 3,45±1,08, 2,07±1,37, 0,59±0,22, 3,95±1,05, 4,08±0,80 log10 kob/g düzeyinde bir azaltma yapmıştır. Sonuç olarak en etkili dezenfektanın %2 laktik asit + 50 ppm sodyum hipoklorit kombinasyonu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of different solutions on microbiological quality of iceberg lettuce have been investigated in this thesis. The disinfectant solutions used in this study were tap water (as control), % 1 vinegar (v/v), % 1 (v/v) acetic acid, 50 ppm sodium hypochloride (v/v), % 1 lactic acid + 100 ppm sodium hypochloride (v/v), %2 lactic acid + 50 ppm sodium hypochloride (v/v). Samples were purchased from greengrocers in Tekirdağ which were selected by the method of random sampling. In experiments, iceberg samples were cut 5 cm width and were subjected to disinfectant solutions for 10 minutes. At the end of time surface plate technique was applied to determine microbiological load of treated iceberg samples through indicator analysis such as aerobic mesophilic bacteria, total coliform bacteria and E. coli. Aerobic mesophilic bacteria, total coliform bacteria, and E. coli load of untreated icerberg sample were enumerated with the same method to determine initial levels of these microbial groups. Results indicated that none of the samples was contaminated with E. coli. Disinfection experiments showed that the average reductions of aerobic mesophilic bacteria were 1,18±0,93 log10 kob/g for tap water; 2,34±0,40 log10 kob/g for % 1acetic acid; 1,93±0,39 log10 kob/g for % 1 vinegar; 1,26±0,54 log10 kob/g for 50 ppm sodium hypochloride; 2,74±0,34 log10 kob/g for % 1 lactic acid + 100 ppm sodium hypochloride; 3,15±0,37 log10 kob/g for %2 lactic acid + 50 ppm sodium hypochloride. The average reductions of total coliform bacteria were 0,51±0,75 log10 kob/g, 3,45±1,08 log10 kob/g, 2,07±1,37 log10 kob/g, 0,59±0,22 log10 kob/g, 3,95±1,05 log10 kob/g, and 4,08±0,80 log10 kob/g for tap water, % 1 acetic acid, % 1 vinegar, 50 ppm sodium hypochloride, % 1 lactic acid + 100 ppm sodium hypochloride, %2 lactic acid + 50 ppm sodium hypochloride, respectively. Finally, we observed that the %2 lactic acid + 50 ppm sodium hypochloride solution was the most effective disinfectant within tested solutions.