Bazı klordioksit bazlı dezenfektanların farklı formlarda üretimi
Production of some chlordioxide based disinfectants in different forms
- Tez No: 775939
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SIRIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Vücudu dış etkenlerden koruyan, dokulardaki su kaybına engel olan en büyük organ deridir. Deri; çok esnek ve ince bir yapısı olmasına rağmen, dışarıdan gelen tüm uyarıları algılayabilecek kadar hassastır. Birçok görevi bulunan deri; çevresel koşullara ve yaşa bağlı olarak bazen deforme olabilir. Böyle olası durumlar için, yüzyıllar boyunca insanlar kremleri tercih etmiştir. Kremler; deriye haricen kullanılan ürünlerdir. Genelde kozmetik ürünü olarak düşünülen kremler, tedavi edici, antibakteriyel ve antimikrobiyal gibi özellikleriyle de karşımıza çıkabilir. Dezenfektanlar; mikroorganizmaları yok etmek için çeşitli sektörlerde kullanılan kimyasal maddelerdir. İçeriklerine göre birçok çeşidi bulunan dezenfektanlar; sağlık alanından, el hijyenine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Klordioksit; bir klor atomu ve iki oksijen atomundan oluşan, ClO2 kimyasal formülüne sahip olan bir bileşiktir. Çok güçlü, uçucu ve küçük bir molekül olan klordioksit; içme suyu dezenfeksiyonu, yiyecek-içecek üretimi, kağıt işleme, tıbbi uygulamalar vb. birçok alanda yaygın kullanıma sahiptir. Bu çalışmada krem, dezenfektan ve klordioksit ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve yapılan çalışmalar derlenmişir. Klordioksitin en önemli özelliği su içerisinde çok iyi çözünebilmesidir. Klordioksitin bu özelliğinden yola çıkılarak bu tezde su bazlı krem, jel ya da köpük formunda dezenfektanlar tasarlanmıştır. Klordioksitin kuvvetli bir oksitleyici olması, virüs ve bakteriler üzerine etki etmesi, biyofilmi önleyip kaldırması, güçlü bir dezenfektan olması gibi özellikleri göz önüne alınarak üç farklı formülasyon, tahriş önleyici ve nemlendirici maddeler eklenerek hazırlanmıştır. Bu formülasyonlar, klordioksitin antimikrobiyal aktivitesine etki etmeden, derinin tahriş olmasını önleyici özellik göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The skin is the largest organ that protects the body from external factors and prevents water loss in the tissues. Skin; Although it has a very flexible and thin structure, it is sensitive enough to detect all external warnings. Leather with many functions; It can sometimes be deformed depending on environmental conditions and age. For such unlikely situations, people have preferred creams for centuries. Cream; are products that are used externally to the skin. Creams, which are generally considered as cosmetic products, can also come up with properties such as therapeutic, antibacterial and antimicrobial. Disinfectant; are chemicals used in various industries to destroy microorganisms. Disinfectants, which have many varieties according to their content, is used in many areas from health to hand hygiene. Chlorine dioxide; it is a compound consisting of one chlorine atom and two oxygen atoms, having the chemical formula ClO2. Chlorine dioxide, a very strong, volatile and small molecule; drinking water disinfection, food and beverage production, paper processing, medical applications, etc. It is widely used in many fields. In this study, general information about cream, disinfectant and chlordioxide is given and the studies are compiled. The most important feature of chlorine dioxide is that it dissolves very well in water. Based on this feature of chlorine dioxide, disinfectants in the form of water-based cream, gel or foam were designed in this thesis. Three different formulations were prepared by adding anti-irritant and moisturizing agents, considering the properties of chlorine dioxide such as being a strong oxidizer, acting on viruses and bacteria, preventing and removing biofilm, and being a strong disinfectant. These formulations show anti-irritation properties without affecting the antimicrobial activity of chlorine dioxide.