Güneşin yakıt pillerinde enerji kaynağı olarak kullanılması
Using solar energy source in fuel-cells
- Tez No: 233293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Güneş enerjisi bu özelliklere sahip tükenmez bir enerji kaynağı olarak iyi bir çözümdür. Ancak doğası gereği sürekliliği yoktur ve yoğunluğu değişkendir. Bu özellikleri güneş enerjisinin düzenlenmeye depolanmaya muhtaç hale getirir. Güneşten üretilen enerjinin elektrolizde kullanılmasıyla enerji hidrojen yakıt olarak da depolanabilir ve yakıt pili yardımıyla depolanan yakıt kullanılabilir. Güneş pili ve yakıt pili temelinde oluşturulacak bu sistem güneş pili yakıt pili hibrit sistemidir. Sistemde depolama ve enerji kullanımı sürekli değişeceğinden bir otomatik kontrol sistemi ile konfor ve sistem ekonomisi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Solar energy, which is one of the main alternative energy sources, is clean and inexhaustible, but since it is not continuous and very volatile in the day time, it has to be stored and revised for satisfying regular using conditions. At that point Solar Cell- Fuel Cell Hybrid System is an ideal choice for using solar energy regularly and effectively. In this hybrid system, while solar cell gets necessity energy at the operating time, the excess of energy supply was stored as hydrogen for future use.Stored hydrogen can be used to get the need of electric in sunless times at homes and other places via fuel cells.