Tohum temizleme ve sınıflandırma makinalarında enerji tüketimlerinin maliyet üzerine etkisi
Effects of costs the energy consumption of grain cleaning, sorting and grading machines
- Tez No: 233299
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
21. Yüzyılın gelişmiş ülkelerindeki teknolojik ilerlemeler beraberinde tarımsal üretimdeki gelişmeleri de getirmiştir. Gelişme gösteren tarımsal üretimde verimliliği artırmak etkin enerji kullanımını gerektirmektedir. Tüm bu aşamalarda en önemli ölçüt enerji verimliliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarımsal elektrifikasyon odaklı bu araştırmada Tohum Temizleme ve Sınıflandırma Makinalarındaki enerji tüketiminin maliyet üzerindeki etkileri Spesifik Enerji tüketimi (SET) değerleri açısında incelenmiş ve bir bakış getirilmeye çalışılmıştır. Bu bakışın bunda sonraki yapılacak araştırmalara yararlı olması en büyük dileğimdir.Anahtar Kelimeler : Tohum Temizleme Ve Sınıflandırma Makinaları, Spesifik Enerji Tüketimi, Enerji, Verimlilik, Maliyet
Özet (Çeviri)
The technological progresses of 21 st century developed counties that have brought the improvements of agricultural production.. So, it needs active energy consuming in order to raise the yield. The most important criterion in all steps is energy productivity. The research sfocusing on Agricultural Electrfication that is the effects of the energy consumption of the Grain Cleaning, sorting and Grading Machines on the cost is investigated from the aspects of the Spesific Energy Consumption (SEC) values and tried to find a new view. It is hoped that this research is going to be beneficial fort he other researches.KEY Word: Grain Cleaning, Sorting and Grading Machines, Spesific Energy Consumption, Energy Productivity, Cost