Hububat tohumu temizleme ve sınıflandırma makinasında iş kalitesini artırma çalışmaları üzerinde araştırma
  1. Tez No: 34329
  2. Yazar: ZİYA ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
77 6. ÖZET Hububat üretiminin artırılmasında en önemli etkenlerden biri olan tohumluk safiyetinin yükseltilmesi, tohum temizleme ve sınıflandırma makinalarıyla mümkün olmaktadır. Tohumlar, makine ile tanenin değişik özelliklerinden istifade edilerek temizlenir ve sınıflandırılır. Tanenin mekanik direnç, aerodinamik, magnetik ve elektrikli direnç, renk ve sekil özelliklerinden yararlanılarak deneyler yürütülmüştür. Tohum temizleme ve sınıflandırmada kullanılan elek kom binasyonu; en az tohum zayiatı ve en yüksek safiyet elde edilmesinde çok önemli rol oynamaktadır.Elek kombinasyonu en isabetli olarak minyatür eleklerle ön eleme işlemi yapılarak tesbit edilmiştir. Yapılan deneme ile orta kalınlık ve genişlikte olan be- zostia ve kırkpınar buğdaylarında 3,75 - 2,50 mm 1 ikelek kombinasyonuylaen yüksek safiyetin elde edildiği tesbit edildi. Keza aynı kombinasyonun arpa arpa tohumluğu içinde uygun olduğu görüldü. Oldukça kalın olan sofu buğdayı için ise en yüksek safi yetin 4,00 - 2,50 mm lik elek kombinasyonuyla sağlandığı tesbit edildi. Esas tohumla birlikte makinayı terkeden fiğ ve diğer tahıl tohumlarını dahada hassas ayırmak için çift kademeli triyör uygulaması denemeleri ile daha başarılı ayırma işlemleri elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
78 7. SUMMARY On of the most important factor on the cereal produc tion is to increase purity of seed which this action is made by selector and classification machine. Seeds are cleaned and classif icated by machine in according to some caracters of them, in vestigateds are made using of caracteristics of mecanical strenght, aerodinamic, size, color, specific weight and shape of seeds. Sieve combinations that using in cleaning and classi fication of seed have very important role to provide at least seeds loosanel the most seeds purity. The most suitable sieve combinations were determined by pre-experiment which are used test sieved. At the end of the experiment is found. That following the must suitable diameter of sieve. Kind of cereal diameter of sieve (mm) Bezostia and Kirkpmar 3,75 - 2,50 Barley 3,75 - 2,50 Sofu 4,00 - 2.50 If double degree triyor is use in the experments, purity of seed will be more increased than before.