Trakya yöresinde yaygın olarak kutlanılan değişik üç tip tohum temizleme sınıflandırma makinaları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 38996
- Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-38- 6. ÖZET Bu araştırmada, Trakya bölgesinde kullanılan tohum temiz leme ve sınıflandırma makinalarının; temizleme safiyet oranları, kapasiteleri, tükettikleri elektrik enerjisi miktarları, işçilik gereksinimleri ve taneli ürünleri temizleyip sınıflandırmadaki ma liyetleri tespit edilmiştir. Bu araştırmanın denemeleri; Edirne İli Keşan İlçesi, Ke şan İlçesine bağlı Çamlıca nahiyesi ile Paşayiğit köyündeki deği şik özelliklere sahip üç tohum temizleme ve sınıflandırma makina- smda yapılmıştır. Araştırmada üç makinanm da temizleme safiyet oranları birbirine yakın bulunmuş, kapasiteleri ve tükettikleri elektrik enerjisi miktarlarında farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca çuvalla yedirmeli ve pnöraatik emişli tip makinaların işçilik gereksinim leri ve taneli ürünleri temizleyip sınıflandırma maliyetleri bir birine yakın bulunmuş, elevator yükleraeli tip makinada işçilik gereksinimi ve maliyetin daha az olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak araştırmada, elevator yüklemeli tip tohum temizleme ve sınıflandırma makinasınm; temizleme safiyetinin 5$ 95.15, kapasitesinin 1.2 t/h, tükettiği elektrik enerjisi mik tarının 2.78 kw/t, işçilik gereksiniminin 2.45 h/t. ve maliye - tinin 6411.07 ÎL /t, çuvalla yedirmeli tip makinanm; temizleme safiyetinin fo 95.88, kapasitesinin 1.11 t/h, tükettiği elektrik enerjisi miktarının 3.92 kw/t, işçilik gereksiniminin 2.73 h/t ve maliyetinin 7197.87 TL /t, pnömatik emişli tip makinanm temiz leme safiyetinin fo 95.64, kapasitesinin 1.093 t/h, tükettiği elektrik enerjisi miktarının 2.56 kw/t, işçilik gereksiniminin 2.80 h/t ve maliyetinin 7263.77 TL /t olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-39- 7. SUMMARY In this survey, seed cleaning and sorting machines, their cleaning purity factors, capacities, consumption of electric energy, labour need and the cost to clean and sort the grained crops in the Region of Thrace have been studied. The study has been done in threediff erent setting places like Keşan, Çamlıca and Paşayiğit all near Edirne. The machines in these different places have also different characteristics. As a result, It has been found that cleaning factors of three machines are nearly same but the capacities and the consump tion of electric energy are different. In addition to that pneuma tic machines and the others using sacks consume nearly the same electric energy and need nearly the same labour need and the cost to clean and sort grained crops is nearly same; but the cost and labour need are much less in elavator machines. As a result in this survey, In elavator seed cleaning and sorting machine; cleaning purity is 95.15 #, the capacity 1.2 t/h, consumption of electric energy is 2.78 kw/t, the labour need 2.45 h/t.and the cost is 6411.07 TL /t., In the seed cleaning and sor ting machines using sacks; the cleaning purity is 95.88 fi, the capacity is 1.11 t/h, the consumption of electric energy is 3.92 kw/t, the labour need is 2.73 h/t. and the cost is 7197.87 II /t, In pneumatic seed cleaning and sorting machines; the clea ning purity is 95.64 fo, the capacity is 1.093 t/h, the consump tion of electric energy is 2.56 ksv/t, the labour need is 2.80 h/t. and the cost is 7263.77 TL /t.