Bitkisel yağ tesislerinde ortam havasındaki n-hekzan, toz ve termal konfor değerlerinin belirlenmesi
Determination of the values ambient air n-hexane, particle matter and thermal comfort in vegetal oil units
  1. Tez No: 233322
  2. Yazar: YASİN KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada bitkisel yağ tesislerinde ortam havasındaki n-hekzan, toz ve termal konfor değerleri belirlenmiştir. Ayrıca bu değerlerin işçi ve çevre sağlığı limit değerleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada, çözücü (n-hekzan) ekstraksiyon yöntemi ile ham yağ üretimi gerçekleştiren 5 orta ölçekli tesis seçilmiştir. Bu tesislerden 2`sinde aynı zamanda kimyasal rafinasyon yöntemi kullanılarak rafine yağ üretimi de yapılmaktadır. Örnekleme işlemini uygulayabilmek amacıyla tesis içerisinde ve dışarısında farklı konumlar belirlenmiştir. Örnekleme işlemleri, tesislerin tam kapasitede faaliyet gösterdikleri süre içerisinde yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar ortam havasındaki n-hekzan değerlerinin yasal limitin çok altında olduğunu göstermektedir. Ayrıca, toz değerlerinin çalışma koşullarına uygun olduğu ve sıcaklık değerlerinin de işyeri ortamı klima koşulları kriterleri arasında bulunduğu tespit edilmiştir.Bu tip işletmelerde söz konusu analizlerin sürekliliği sağlanmalı, işçi ve çevre sağlığını etkileyebilecek olan risklerin önceden tespit edilerek herhangi bir olumsuz durum oluşmadan engellenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the ambient air n-hexane, particle matter and thermal comfort values of selected vegetable oil plants. The obtained results were compared with the national regulations pertaining to employee and environmental health. In the work, totally five vegetable oil companies which are used continuous solvent extraction with n-hexane processes. Also, two of these companies are used chemical refining method for production of refined vegetable oils. Different locations inside and outside vegetable oil plants were determined to apply the sampling. The sampling was made when the vegetable oil companies reached to full production capacities.According to the analyses results, the values of ambient air n-hexane and particle matter were below the legal limits for employee and environmental health protection. The thermal comfort values were between workplace climate condition legal limits.In such plants, continuity of these analyses should be maintained, the risks that may affect the employee and environmental health should be fixed initially and they should be prevented before any negation that may happen.