Uçmakdere'nin (Tekirdağ) doğal ve kültürel özelliklerinin ekoturizm açısından değerlendirilmesi
Evaluation the natural and culturel specifications of Uçmakdere (Tekirdağ) from the point of view of ecotourism
- Tez No: 233336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğal kaynakların tükenmez olmadığının anlaşılmasıyla ortaya çıkan sürdürülebilirlikkavramının turizm sektöründeki en yeni ve en akılcı biçimi ekoturizmdir.Ekoturizm; eğlenmeyi, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşükziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğalalanlara, çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyaret tir. Doğal kaynakların korunması yanındayöre insanının ekonomisine fayda sağlamayı amaçlamasıyla da diğer turizm türlerindenayrılmaktadır. Kırsal alanlarda ve tarihi çekiciliklerin belli ölçüde bulunduğu yörelerde anaekonomik uğraşı alanı tarım olan nüfusun, tarımsal faaliyetleri ni sürdürmekle birlikte,ziyaretçi konaklatabilmek şeklinde yönlendirilerek küçük turizm işletmeciliği ya pması dasağlanarak alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışmada; ülkemizden örnek olarak seçilen Tekirdağ'a bağlı Uçmakdere Köyü'nün doğalve kültürel özelliklerinin araştırılarak ekoturizm açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is the newest and the most r ationalistic form in the tourism sector of sustainabilityconcept, appealed after it was understood that the naturel resources are not inexhaustible.Ecotourism is environmentally responsible travel to naturel areas, in order to enjoy andappreciate nature that promote conservation, have a low visitor impact and provide forbeneficially active socio-economic involvement of local people. Ecotourism is responsibletravel to natural areas which conserves the environment and improves the welfare of the loca lpeople. Ecotourism is a responsible tourism that operates in such a way that minimizingnegative impacts on the environment. It?s aimed to develop alternative tourism activities bydirecting people, whose key economic activity is agriculture in rural are as and regions with upto a certain extent historical attraction, to be in small tourism trade such as putting up visitorstogether with carrying on agricultural activities.The aim of this study is ecotourism assessment of Uçmakdere village in Tekirdağ city ischosen as an example place from our country by sea rching naturel and cultural features of thevillage under the point of ecotourism.