Şarköy ilçesi şarap işletmelerinde verimlilik analizleri
Productivity analyses in Şarköy's wine factories
  1. Tez No: 84729
  2. Yazar: AYLA BALABANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Şarköy Şarap İşletmelerinde Verimlilik Analizleri Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Bu araştırmada, Tekirdağ ili Şarköy ilçesinde bulunan şarap işletmelerinin verimlilik analizleri yapılmıştır. İncelenen 22 şarap işletmesi kurulu kapasiteleri 1- 150 ton arası küçük, 151-500 ton arası orta, 501 ve daha büyük işletme kriterine göre değerlendirilmiştir. Bunlardan elde edilen sonuçlara göre, Şarköy ilçesindeki şarap işletmelerinin verimliliği konusunda bilgi edinilmiştir. Araştırma kapsamına alman işletmelerin 1996-1997 yılı şarap üretim miktarları ve fiyatları dikkate alınarak verimliliği ölçülmüştür. Yapılan anketler sonucu, işletmelerin kurulu kapasitelerinin altında faaliyette bulundukları gözlenmiştir. Özel işletmelerde çalışan personebn %55'ini geçici işçiler, Tekel' de ise %75'ini oluşturmaktadır. 1996-1997 yıllarına göre küçük işletmelerin işgücü verimlilik oranları 1.13, orta işletmelerin 0.80 ve büyük işletmelerin 0.99 bulunmuştur. Küçük işletmelerde işgücü verimliliği %13 artış, orta işletmelerde %19 azalış ve büyük işletmelerde aynı düzeyde kalmıştır. Ayn bir değerlendirmeye alman tek özel işletmenin verimlilik oram 0.77 bulunmuş ve 1997VI yılında 1996 yılına göre %23 oranında işgücü verimliliğinde azalma olduğu saptanmıştır. Tekel Şarköy şarap işletmesinin işgücü verimlilik oram 1.34 (%34), Hoşköy'ün 1.40 (%40), Uçmakdere'nin 1.30 (%30) bulunmuştur. 1996 yılına göre 1997 yılında üç işletmede işgücü verimliliği artmıştır. Şarköy yöresinin toprak ve iklim faktörleri yönünden bağcılığa uygun olması, hammadde temininde herhangi bir soruna neden olmadığı gözlenmiştir. Bunun yanında kaliteli şaraplık üzüm üretiminin düşük olduğu saptanmıştır. Hammadde verimlilik oram 0.99 bulunmuş ve 1996 yılına göre 1997 yılında da verimlilik değişmemiştir. Bu araştırmada önemli bir maliyet unsuru oluşturan diğer bir faktörün ambalajlama olduğu belirlenmiştir. Özellikle yeni şişe kullanma zorunluluğunun getirilmesi ve mantarın sadece yurt dışından temin edilebilmesi üretim mahvederinin yükselmesine neden olmaktadır. Buna rağmen sadece 8 işletmenin dökme şarap, geriye kalan 14 işletmenin ise şişeli şarap üretimi yaptığı belirlenmiştir. Üretim için gerekli olan temel girdilerden elektrik, su ve yakıtın önemli bir problem yaratmadığı anlaşılmıştır. Ancak mekine ve teçhizatın yurt dışından ithal edilmesi yatırım maliyetlerinin yükselmesine ve şarap işletmelerinin teknolojiyi takip etmesine engel olmaktadır. Araştırma bulgularına göre şaraba %15 ek vergi, %10 savunma sanayi destekleme fonu, %10 eğitim gençlik spor fonu, %15 katma değer vergisi ve %2 mera fonu uygulandığı belirlenmiştir. Pazarlama soranlarının yurt içi talep yetersizliği, ihracat olanaklarının kısıtlı olması ve sermaye eksikliği olduğu tespit edilmiştir.vn ANAHTAR KELİMELER: Şarap, Verimlilik, Kalite, Etkinlik, İşgücü, Hammadde, İşletme, Verimlilik Analizleri. Danışman: Prof. Dr. İsmail Hakkı İNAN TEKİRDAĞ/ 15.01.1999
Özet (Çeviri)
vnı SUMMARY Master of Science Thesis Productivity Analyses in Şarköy's Wine Factories Tekirdağ by Ayla Balabanoğlu Trakya University Institute of Natural Sciences Department of Agricultural Economics In this research, it productivity analyses were made for the wine factories in the province of Tekirdağ in Şarköy district. Twenty-two wine factories which were examined, have been evaluated according to the capacity criterion as small production capacity between 1 and 150 tons, medium capacity between 151 and 500 tons, 501 tons and larger production capacity. According to the results obtained from the analysis information was about the productivity of wine factories. Productivity of factories involving research was measured by taking into account the amounts and prices of wine production in the year 1996-1997. According to the results of the research, it was observed that the factories activated under their production capacity. Temporary workers constituted 55% percent of the workers in private factories, 75% percent of the workers in Tekel factories. According to the years 1996-1997 labour productivity ratios were found as 1.13 in small factories, 0.8 in medium sized factoried and 0.99 in big factories. The labourDC productivity ratio creased 13% in small factories, decreased 19% in medium and remained in the same level in big factories. The productivity rate of the largest private factory ehich was evaluated seperately, was found as 0.77 and determined that productivity decrease was 22% in 1997 compared to the year 1996. The rate of labour productivity for Tekel Şarköy wine factory was found to be 1.34 (34%), 1.40 (40%) for Hoşköy 1.30 (30%) for Uçmakdere factory. According to the year 1996, all three factories labour productivity increased in 1997. Şarköy's being suitable for grape production for wine because of its soil and climate factors, it was observed that there was no problem in the supply of grapes as raw material. However it was estimate'd that prape production in good quality was low. The productivity rate of raw material was found to be 0.99 and according to the year 1996, the productivity rate didn't changed in 1997. In this research, it was determinated that another factor which formed an importand cost element was packaging. Especially, it is necessary to use new bottles and they are only brought from abroad and result in increases in the costs of wine production. In spite of this, it was determined thay only 8 factories produced unbottled wine, the rest of the factories produced bottled wine production. It was understood that the basic inputs, electricity, water and fuel which was necessary for production did not increases in investment casts prevent the wine factories from following technology. According to the research findings, taxes taken from wine were determined to be 15% for additional tax, 10% for defence Industry Supporting Fund, 10% for Education Youth Sports Fund, 15% for Value Added Tax and 2% for Pasture Fund.X It was found out that the marketing problems were due to the insufficient demand for wine in Turkey, restricted export possibilities and the lack of capital. KEY WORDS: Wine, Productivity, High Quality, Efficiency, Productive Power, Raw Material, Administration, Analysis of Productivities. Supervisor: Prof. Dr. Ismail Hakkı İNAN TEKİRDA?/ 15.01.1999