Probleme dayalı öğrenme modelinin piyano ve öğretimi alanındaki yeterlilik algısına etkisi
The effect of problem based learning on competence perception in piano and its teaching
- Tez No: 233348
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ KAMACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalşımanın amacı Probleme Dayalı Öğrenme Modeli'nin piyano ve öğretimi alanındaki yeterlilik algısına etkisini araştırmaktır.Araştırmada Piyano ve Öğretimi dersi için Probleme Dayalı Öğrenme Modeli ile hazırlanan 14 haftalık ders programı oluşturulmuştur. Ders programları oluşturulurken Müzik Eğitimi Lisans Programlarındaki, Piyano ve Piyano ? Öğretimi ders içerikleri incelenmiştir. Piyano öğretimi sırasında karşılaşılan problemler sıralanmıştır. Araştırmacı tarafından piyano öğretimi alanında yeterlilik algıları ölçeği ve bilgi testi hazırlanmıştır.Araştırmada deneysel yöntem uygulanmıştır. Müzik Öğretmenliği Lisans Programının 3. sınıfında eğitim gören 10 kişi deney, 10 kişi kontrol toplam 20 öğrenciyle uygulama yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yeterlilik algısı ölçeği ve bilgi testi kullanılmıştır.Deney grubuna 14 haftalık Probleme Dayalı Öğrenme Modeli ile hazırlanan piyano ve öğretimi dersi uygulanmış kontrol grubu ise geleneksel yöntemle piyano çalışmalarını sürdürmüştür.Deney ve kontrol gruplarına piyano ve öğretimi alanındaki yeterlilik algıları ölçeği ve bilgi testi ön test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda bilgi testi ve yeterlilik algıları ölçeği son-test olarak tekrar uygulanmıştır.Araştırmanın soncunu şöyle özetleyebiliriz.-Probleme dayalı öğrenme modeli ile piyano ve öğretimi dersi uygulanan öğrencilerin yeterlilik algıları puanları ile geleneksel piyano eğitimi dersi gören öğrencilerin yeterlilik algıları puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.-Probleme dayalı öğrenme modeli ile piyano ve öğretimi dersi uygulanan öğrencilerin başarı puanları ile geleneksel piyano eğitimi dersi gören öğrencilerin başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, a 14- week- course - program based on problem based learning model was designed for Piano and Its Teaching course. While designing the course program, the contents of Piano, and Piano and Its Teaching courses of the Music Education Undergraduate Studies were examined. The problems encountered during piano teaching were listed. A competence perception scale and a knowledge test on piano teaching were prepared and administred by the researcher.Experimental method was used in the research. A total of 20 subjects- 10 for the experimental group and 10 for the control group- were randomly chosen among Music Education Undergraduate Studies 3rd grade students.Piano and Its Teaching course based on 14 week problem based learning model was instructed to the experimental group, while the control group was instructed using traditional methods.The competence perception scale and the knowledge test on piano and its teaching were administered on both experimental and control groups as pre-test. At the end of the study the same scale and the test were administered again as post-test.The results of the study show that:-There is a statistically meaningful difference between the competence perception of the experimental and control groups in favour of the experimental group.-There is a meaningful difference between achievement levels of the experimental and control groups in favour of the experimental group.