Halk eğitimi merkezlerinde uygulanan piyano eğitimi kurs programlarının içerik ve kazanım boyutlarına ilişkin incelenmesi
Examination of piano education course programs applied in public education centers regarding content and acquistion dimensions
- Tez No: 705925
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Formal eğitimin ayrılmaz parçaları olan örgün eğitim ve yaygın eğitim; birbirlerinin destekleyicisi ve tamamlayıcısıdır. Yaygın eğitim denildiğinde akla ilk gelen Halk Eğitimi Merkezleri'nde; okuma-yazma kursları, mesleki ve teknik kurslar ile sosyal ve kültürel (genel) kurslar verilmektedir. Genel kurslar içinde yer alan ve“Müzik ve Gösteri Sanatları”alanı başlığının altında bulunan“Piyano Eğitimi”kurslarında 8 modül bulunmaktadır. Genel tarama modelinde ve durum tespitine dayalı betimsel bir çalışma olan bu araştırmanın amacı; Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün 24.10.2011 tarih ve 090 sayılı makam onayı ve 03.11.2016 tarih ve 12400540 sayılı yazısıyla güncellenmiş Müzik ve Gösteri Sanatları Alanı Piyano Eğitimi 1-2-3-4-5-6-7 ve 8 kurs programlarının içerik yönünden incelenerek kazanımların belirlenmesine yöneliktir. Gerçekleştirilen bu çalışmada; piyano kursu programlarında konulara ait kazanımların belirlenmediği ve söz konusu programlarda iyileştirilmeye açık dikkat çeken hususlar tespit edilmiştir. Araştırmada; söz konusu kurs programlarında işlenecek konuların tekrar ele alınması ve konulara ait kazanımların belirlenmesi sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilmesi düşünülen bu çalışma için değişik üniversitelerden bir araya gelecek eğitim bilimi uzmanları, sahada çalışan alan uzmanları ve araştırmacılardan oluşan modül yazma ve program geliştirme grupları etkin bir şekilde çalışmalıdır. Komisyon tarafından hazırlanacak programlarda, daha önce uygulanan programların kuvvetli ve zayıf yönlerinin tespiti yapılarak yapılandırılması; onaylanan programların uygulanma aşamasında tespit edilen sorunlarının da aynı komisyon tarafından eksikliklerinin giderilmesi ya da gerekli görüldüğü takdirde söz konusu programın yenilenmesi; programların verimliliği ve başarıya ulaşması açısından oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Formal education and non-formal education, which are integral parts of formal education; they are supportive and complementary to each other. In Public Education Centers that come to mind first when it comes to non-formal education; literacy courses, vocational and technical courses and social and cultural (general) courses are offered. There are 8 modules in the“Piano Education”courses, which are included in the general courses and under the title of“Music and Performing Arts”. The aim of this research, which is a descriptive study in general screening model and according to the situation determination; Music and Performing Arts Area Piano Education 1-2-3-4-5-6-7 and 8, updated with the approval of the Ministry of National Education, General Directorate of Lifelong Learning, dated 24.10.2011 and numbered 090 and the letter dated 03.11.2016 and numbered 12400540 and It is aimed at determining the gains by examining the content of 8 course programs. In this market realized; In the piano course programs, it has been determined that the achievements of the subjects are not determined and there are issues that are open to improvement in these programs. In the research; It has been concluded that the subjects to be covered in the said course programs reappeared and the acquisitions related to the subjects were concluded. Module writing and program development, consisting of educational science experts, field experts and researchers working in the field, should work effectively. In the programs to be prepared, structuring by determining the strengths and weaknesses of the programs before; Removing the problems of the approved programs, which are the problem of implementation, as well as the deficiencies of the same commission or, if deemed necessary, the renewal of the program in question; The efficiency and success of the programs are very important.