Bazı benzo[c]sinnolin türevlerinin spektroskopik ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of spectroscopic and electrochemical properties of some benzo[c]cinnoline derivative
  1. Tez No: 233375
  2. Yazar: FUNDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, 2-[(8-hidroksikinolin-5-il)azo]benzo[c]sinnolin (HKAB) ile benzo[c]sinnolin ve azobenzenin hem susuz hem de sulu ortamdaki elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametrisi (DPV), kare dalga voltametrisi (SWV), kronokulometri (CC), kronoamperometri (CA), sabit potansiyelli kulometri gibi teknikler kullanılarak incelendi. Susuz ortamda yapılan elektrokimyasal çalışmalar, Pt mikroelektrotta, 0,10 M tetrabutilamonyum tetrafloroborat (TBATFB) içeren dimetilsülfoksitte (DMSO) gerçekleştirilirken, sulu ortamdaki çalışmalar, asılı cıva elektrotta, Britton-Robinson (BR) tamponu kullanılarak hacimce % 50 DMSO-% 50 su içeren çözeltilerde yapıldı. Yapılan elektrokimyasal çalışmalar sonucunda, HKAB'nin indirgenme reaksiyonuna ait aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayısı, standart heterojen hız sabiti hesaplandı ve olası elektrokimyasal indirgenme reaksiyonuna ait mekanizma önerildi. HKAB'nin spektrofotometrik özelliklerinin incelendiği çalışma ise, % 50 DMSO % 50 su ortamında asetik asit/sodyum asetat tamponu kullanılarak pH yaklaşık 5,0'de gerçekleştirildi. HKAB'nin absorpsiyon spektrumundan elde edilen absorbans değerlerine, çok değişkenli kalibrasyon yöntemleri uygulanarak HKAB ile Cu (II), Ni(II), Pb(II), Zn(II), Mn(II) ve Fe(II) metal iyonlarını içeren bir çözeltide bu metal iyonlarının herhangi bir önayırma işlemi yapılmaksızın nicel analizinin yapılıp yapılamayacağı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behaviours of 2-[(8-hidroxyquinoline-5-yl)azo]benzo[c]cinnolin (HQAB), azobenzene and benzo[c]cinnoline either in nonaqueous or in aqueous media were investigated by using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), square wave voltammetry (SWV), chronocoulometry (CC), chronoamperometry (CA), controlled potential electrolysis (BE) techniques. Aqueous medium studies were performed in 50 % dimethylsulfoxid (DMSO)-50 % water mixtures containing Britton-Robinson (BR) buffer, at hanging mercury electrode, while the non-aqueous studies were carried out in DMSO solutions containing 0,10 M tetrabutylammonium tetrafluoroborate, at platinum electrode. The number of electrons transferred in the reduction of the investigated compounds studied, their diffusion coefficients, standard heterogeneous rate constants were calculated, and the probable electrochemical reduction mechanisms were proposed. Also, spectrophotometric studies of HQAB were carried out in 50 % DMSO-50 % water mixture at pH=5.0 by using acetic acid-acetate buffer solution. Multi variable calibration methods were applied to the absorbance values obtained from the absorption spectrum of HQAB. In solutions consisting of Cu(II), Ni(II), Pb(II), Zn(II), Mn(II) and Fe(II) metal ions, quantitative analysis of these metal ions by using HQAB could be made or not without any preseperation technique was investigated