Asartepe baraj gölü (Ankara)'nün zooplankton faunası ve mevsimsel değişimi
Zooplanktonic fauna and seasonal changes of Asartepe dam lake (Ankara)
  1. Tez No: 233381
  2. Yazar: ÖZGE BUYURGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kasım 2007- Haziran 2008 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada, Asartepe Baraj Gölü (Ankara)'nün zooplankton faunasının mevsimsel değişimi ve yoğunluğu araştırılmıştır. Ayrıca gölün bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri de tespit edilmiştir.Baraj gölünden seçilen 5 farklı özellikteki istasyondan mevsimlik örnekleme yapılmıştır. Örnekler göz açıklığı 55 µm olan plankton kepçesi ile vertikal ve horizontal olarak toplanmış ve %4'lük formaldehit ile tespit edilmiştir.Çalışma sonucunda toplam olarak 43 tür Rotifera'dan, 3 tür Cladocera'dan, 2 tür Copepoda'dan olmak üzere toplam 48 tür tespit edilmiştir. Rotifera'dan bir tür (Encentrum felis) Türkiye için ve ayrıca tespit edilen türlerin tamamı Asartepe Baraj Gölü için yeni kayıttır. Göldeki toplam zooplanktonik organizmaların sayısal (B/m3) olarak yüzde dağılımlarına bakıldığında ise, % 98'ini Rotifera, %1,3'ünü Cladocera, %0,7'sini Copepoda türlerinin oluşturduğu gözlenmiştir. Rotifera grubu hem tür hem de türlere ait birey sayıları bakımından göldeki toplam zooplanktonun en önemli grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the zooplanktonic fauna and seasonal changes with some physical and some chemical properties of Asartepe (Ankara) Dam Lake were investigated between November 2007- June 2008.Zooplankton samples were collected from five different station, seasonally with a plankton net (mesh size 55µm) both horizontally and vertically. The plankton samples were immediately fixed in 4 % formaldehyde.As a result, 43 species of rotifers,3 species of cladocerans and 2 species of copepods, a total of 48 species, were identified in the lake. Of these, Encentrum felis (Rotifera) is a new record for Turkey?s inland waters. It was determined that zooplanktonic organisms are composed of 98% Rotifera, 1,3% Cladocera, 0,7% Copepoda. Rotifera was the most important grup in the zooplankton with respect to species to numbers and number of individuals.