Eskişehir ve Kayseri illeri asma gen kaynaklarının SSRs (Simple Sequence Repeats)'a dayalı genetik karaketerizasyonu
Genetic carecterization of grapevine germplasm in Eskişehir and Kayseri provinces based on SSRs markers (Simple Sequence Repeats)
- Tez No: 233382
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bağcılık için yerkürenin en elverişli iklim kuşaklarından biri üzerinde bulunan Türkiye, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne de sahiptir. Eskişehir ili iklimi birinci derecede şaraplık üzüm yetiştiriciliği için uygundur. Kayseri ilinde ise; sofralık ve çekirdekli kurutmalık üzüm yetiştiriciliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, Eskişehir ve Kayseri illerinde yetiştirilmekte olan 39 çeşit ile 2 referans çeşit olmak üzere toplam 41 çeşidin genetik analizleri 15 SSR lokusu (VVMD5, VMC2C3, VrZAG79, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVS2, VrZAG62, VVIB01, VMC2H4, VVMD7, VVIH54, VVMD31, VrZAG83, VRG1) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan 14 primerde çeşitler arası yeterli ayrım sağlanırken VRG1 lokusunda yüksek orandaki null allel şüphesinden dolayı dendoğram 14 lokus ile oluşturulmuş; 4 sinonim ve 1 homonim çeşit tespit edilmiştir. Lokuslarda gözlenen allel sayısı 2 ile 12 arasındadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, is one of the most important area for viticulture because of its suitable climatic zone, being valuable grape germplasm resources, has very long viticulture history. Eskişehir?s climate is suitable for wine grape growing but Kayseri?s appropriated not only for wine grape growing, and also for table and raisn grapes. In this study, 39 grape genotips grown in Eskişehir and Kayseri and 2 reference cultivars geneticallly characterized using 15 SSR locus (VVMD5, VMC2C3, VrZAG79, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVS2, VrZAG62, VVIB01, VMC2H4, VVMD7, VVIH54 VVMD31, VrZAG83, VRG1). However clustring established just with 14 locus because of high frequency of null allel on VRG1 locus, indicated 4 synonym and 1 homonym genotypes. Number of alleles per locus ranged between 2 and 12.