Orta Anadolu illerinin tarımsal yapısının çok boyutlu ölçekleme ve kümeleme analizleri ile belirlenmesi
Determination of agrcultural stucture by multidimensional sealing and cluster analysis in Central Anatolia
  1. Tez No: 444739
  2. Yazar: ÖZNUR TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARADAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu bulunan 13 ilin ( Eskişehir, Ankara, Konya, Karaman, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat, Çankırı) tarımsal yapıları karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Çalışmada, 2010-2015 yıllarına ait Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen tarımsal veriler olarak büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları sayısı, büyükbaş ve hayvan süt verimi, baklagiller, tahıllar ve endüstriyel bitki sayısı, baklagiller, tahıllar ve endüstriyel bitki üretim verimi bakımından, bu veriler doğrultusunda benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu iller arası benzerlikler ve farklılıkların belirlenmesi, bölge ile ilgili yapılacak başarılı bir tarım politikalarının uygulanabileceğini gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı tarımsal veriler dikkate alınarak çok boyutlu ölçekleme analizi ve kümeleme analiz yardımı ile Orta Anadolu Bölgesindeki illeri benzer gruplara ayırmaktır. Araştırılan Bölgedeki 13 il, tarımsal yapı bakımından farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar geometrik gösterimlerden faydalanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, agricultural structures of 13 province (Eskişehir, Ankara, Konya, Karaman, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat, Çankırı) which is located in Central Anatolia was comprehensively examined In the present study, Agricultural data were obtained from Turkish Statistical İnstitution between 2010 and 2015 and has been analysed by Multidimensional Sealing and Cluster Analysis. Data were provided to separation of the similarities and differences in the Central Anatolian province. These similarities and differences have been demonstrated by the geometric representation. By this analysis, Cattle, sheep and poultry numbers; Cattle and sheep milk yield; legumes, grains and industrial crops numbers; legumes, grains and industrial crops yields data were provided by group of the similarities and differences.