Üst gelir grubuna yönelik tasarlanan konut alanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of housing estates designed for high income groups
- Tez No: 152307
- Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
UST GELİR GRUBUNA YÖNELİK TASARLANAN KONUT ALANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET“Üst Gelir Grubuna Yönelik Tasarlanan Konut Alanlarının Değerlendirilmesi”adlı çalışma, toplumsal ve ekonomik değişimin sonucu olarak İstanbul'da ortaya çıkan yeni konut alanlarının incelenmesi ve mimariye yansıyan özelliklerinin araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Ülkemizde 1970'lerden sonra yaşanan gelişmeler ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda önemli değişimlere neden olur. Teknoloji devrimi ve sermayenin uluslararası çapta yeniden yapılanması bu değişimlerin en önemli sebepleri arasında yer alır. Endüstri Devrimi'nin ürünü olan ve onun damgasını taşıyan bu değişim süreci içerisinde, yaşanan üretim tarzı dönüşümü ve getirdiği yenilikler tartışılmaktadır. Tartışmalar mimarlık platformlarında, modern kent ve konut kavramları ile ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın ikinci bölümünü, Endüstri Devrimi sonrası konut kavramının geçirdiği gelişim ve yenilenme sürecini aktaran bir tarihsel inceleme oluşturur. Çalışmanın bu ayağında, Endüstri Devrimi ve modernleşmenin konut oluşumu üzerindeki etkileri ortaya koyulmaktadır. Endüstri Devrimi sonrası, sanayileşmiş ülkelerde birtakım arayışlar sonrası ortaya çıkan yeni konut sunum modelleri, ülkemizde 1980'lerden sonra oluşum gösteren konut alanları ile benzerlikler sergilemektedir. Ayrıca, bu bölümde değişimlere neden olan faktörler ve dönem süresince yaşanan konut deneyimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de konutun tarihsel gelişimi, incelenen kaynaklarda sık karşılaşılan zamansal sınıflandırma dahilinde Cumhuriyet Öncesi Dönem, 1923-1950 arası, 1950-1980 arası ve 1980 sonrası şeklinde aktarılmıştır. Her dönemde meydana gelen toplumsal, ekonomik ve siyasi gelişmeler ve bunların sonucunda karşılaşılan farklı konut sunum biçimleri, istatistik veriler ve tarihsel oluşum süreçleri ışığında ortaya koyulmaktadır. Ayrıca, süreçler içinde izlenen konut politikaları ve uygulamaları üzerinde de durulmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, bir önceki bölümde aktarılan Türkiye'de konut alanında yaşanan tarihsel sürece paralel olarak, İstanbul kentinde konut gelişimi, ağırlıklı olarak üst gelir grubunun konut alanları tercihlerindeki değişimler ve bu değişimlerin sebepleri incelenmiştir. Ülkemizde özellikle 1980 sonrası yaşanan toplumsal ve ekonomik değişimler sonucu İstanbul'da ortaya çıkan konut alanlarının oluşumundaki etken faktörler ve bu konut alanlarının karakteristikleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın özgün bölümünü oluşturan beşinci bölümde, İstanbul'da son yıllarda üst gelir grubu için inşa edilmeye başlanmış konut alanlarının en önemlilerine ait araştırma bulguları ve değerlendirmeler yer almaktadır. Mimari açıdan, araştırmaya vıııkonu olarak seçilen yerleşmeler arasında görülen başlıca değişken, bu konut alanlarının bir kısmının kent merkezlerinin yoğun bölgelerinde konumlandığı araziyi düşeyde kullanarak çok katlı bir oluşum sergilemesi, diğer bir kısmının ise kent merkezine uzak alanlarda konumlandığı araziyi yatayda kullanarak daha az katlı bloklar ve villalardan oluşmasıdır. Bölümün başında, yapılan araştırma ve değerlendirmenin amacı ve yöntemi özetlenmekte; değerlendirme yapılırken kullanılacak olan ilkeler açıklanmaktadır. İncelenen konut alanları ile ilgili bulgular, başlıklar altında aktarılmadan hemen önce bu konut alanlarına ait konum, semt, ulaşım, tasarımcı, yapımcı firma, yapım yılı, büyüklük, toplam inşaat alam, otopark, yeşil alan, sosyal donatılar, konut tipi ve metrekareleri, konut içi oda ve banyo sayılan, güvenlik ve diğer teknolojik donatılar, kullanıcılar, fiyat ile ilgili bilgilerinin sunulduğu bir tablo ve konut alanlarının yerlerinin işaretlendiği İstanbul İl haritası yer almaktadır. Her konut alam ile ilgili bulgular, kendi adlarım taşıyan başlıklar altında sunulduktan sonra ulaşılabilirlik, büyüklük, çevre ile ilişkiler, estetik değerlendirme, bina türü ve araziye uyumu, sosyal ve spor alanları, dışa açıklık, yeşil alan kullanımları, otopark durumu, konut tip ve büyüklükleri, konut fiyatları ilkeleri ile değerlendirilmektedir. Bulguların aktarılmasından sonra konut alanlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesinin yapıldığı kısım yer almaktadır. Bu kısımda yer alan konut tipi ve büyüklükleri ile ilgili değerlendirmenin yapılmasına yardımcı olması amacı ile, incelenen konut alanlarına ait 32 farklı konut tipi seçilmiş ve bu tiplere ait kat planlan, işleyiş şemalan ve mahal metrekarelerinin yer aldığı bir bölüm oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, incelenen konut alanlarının yapılan değerlendirme ilkeleri çerçevesinde ne durumda olduklan belirlenecek ve ortaya çıkan sonuçlar tartışılacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF HOUSING ESTATES DESIGNED FOR HIGH INCOME GROUPS SUMMARY The architectural research of recent housing estates for high income group in Istanbul, was made to evaluate the existing housing estates due to the socio- economical changes and to determine the possible architectural innovations in these housing estates. After 1970's, developments in our country cause important changes in social, economical and cultural fields. Technological revolution and international reorganization of the capital take place on the origin of these developments. The new notions of this period, has been discussed. Actually the discussions has been made to investigate the mentality that has been existing since the Industrial Revolution. Therefore, in the second chapter, the development period of the concept of the house after the Industrial Revolution and the effects of Industrial Revolution and modernization on housing formations are scrutinized. Also, the factors that caused these changes are examined. In the third chapter, the development of housing in Turkey is examined chronologically in four terms. The division into terms was made due to the most important events in the whole period. The first term consist of the period before the establishment of the republic. The other terms are 1923- 1950 period, 1950-1980 period and the period from 1980 to todays'. This division allows us to observe the period clearly. In the fourth chapter, the changes on high income groups' residential preferences in Turkey and its reasons are brought up. Besides, the characteristics of these housing estates are also studied in this chapter. In the fifth chapter, residential areas recently constructed for high income groups are examined. From architectural point of view, the basic factor differing between these housing estates is about urban location. The first principle is to build a multi storey building by using the precious land of the city in vertical. The other principle is to locate the buildings by using the land in horizontal which are away from the city centre. These residential areas are evaluated by the basic principles of location, building types, house design varieties, social interaction areas, etc. The last chapter implies the results of the evaluation and the discussions. As it was mentioned above, architectural innovations in these housing estates are worked out but not much have been found. It was observed that the prices and the quality of these housing estates are not in paralel. To sum up, considering that high income group is increasing due to the reorganization of the capital globally, these housing estates are thought to be built in the future.