Control of a missile to follow a moving target
Bir füzenin hareketli bir hedefi izlemesi için kontrolü
- Tez No: 23342
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Makine Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZ BİR FÜZENİN HAREKETLİ BİR HEDEFİ İZLEMESİ İÇİN KONTROLÜ ERGİN HAKAN / Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Kemal özgören Şubat 1992, 111 sayfa Bu tezde, hedef izleyici füzelerin güdümü için pratikte kullanılan temel güdüm stratejilerinin karşılaştırılmasına referans oluşturmak amacıyla, bir optimal kontrolün zamana göre değişimi elde edilmiştir. Bununla birlikte, bu optimal kontrol stratejisi sabit veya hareketi önceden tahmin edilebilen hedefler için pratikte kullanılabilecektir. önce, düzlemsel bir füze-hedef çarpışma senaryosu dikkate alınarak bir durum modeli oluşturulmuştur. Daha sonra, bir performans ölçütü belirlenmiş ve buna göre Pontryagin' in minimum ilkesi kullanılarak bir optimal güdüm stratejisini tanımlayan iki noktalı bir sınır değer problemi elde edilmiştir. Problem, zaman ölçeği ters çevrilerek bir ilk değer problemine dönüştürülmüştür. Sayısal çözümler için, klasik Adams metotlarının değişken mertebeli ve değişken aralıklı birformülasyonu kullanılmıştır, örnek bir durum için bir optimal yörünge ailesi elde edilmiştir. Ardından, optimizasyon parametrelerinin optimal performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son olarak, bazı farklı durumlar için optimal yörüngeler elde edilmiş ve bunlardan bir tanesi diğer güdüm stratejilerinin aynı fırlatma koşullarında ortaya koyduğu yörüngelerin karşılaştırılması amacıyla seçilmiştir. Karşılaştırmada seçilen performans ölçütü ve füzenin taktik özelliklerini gösteren diğer bazı kriterler temel alınmıştır. Anahtar Sözcükler : Güdüm, Güdümltı Füzeler, Optimal Güdüm, Optimal Kontrol, Pontryagin' in Minimum İlkesi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.01.03
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTROL OF A MISSILE TO FOLLOW A MOVING TARGET ERGİN, Hakan M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. M.Kemal özgören February 1992, 111 pages In this thesis, an optimal control history for the guidance of homing missiles is developed especially for the purpose of constituting a reference of comparison for the basic guidance strategies used in practice. However, this optimal control strategy can as well be put into practical use in case of targets which are either fixed or make a prescribed motion. Firstly, a state model is derived considering the kinematics of a planar missile-target engagement scenario. Then, a performance measure is defined, and accordingly, a two point boundary value problem governing an optimal guidance strategy is formulated through the use of the Pontryagin's Minimum Principle. The problem is converted to an initial value problem by reversing the time scale. For the numerical msolutions, a variable step variable order formulation of classical Adams methods is used. For a sample case, an optimal path family is obtained. The effects of the optimization parameters on the optimal performance are studied. Finally, for certain typical cases optimal trajectories are obtained and one of them is selected as a test case for comparing other guidance strategies having the same initial firing conditions. The comparison is based on the performance measure defined for optimization, as well as on certain other indicators of tactical behaviour of the missile. Key Words : Guidance, Guided Missiles, Optimal Guidance, Optimal Control, Pontryagin's Minimum Principle Science Code : 625.01.03 IV