Evaluation of 1984 mass housing law: Spatial distribution of housing credits
Toplu Konut Kanununun değerlendirilmesi: Konut kredilerinin mekansal dağılımı
  1. Tez No: 23341
  2. Yazar: İSMAİL TANER
  3. Danışmanlar: GÜLDEN BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  6. Anahtar Kelimeler: . Housing, development, Mass Housing Law, Mass Housing Fund, housing credit source distribution, provincial disparities, housing finance
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, özellikle Türkiye konut deneyiminin Cumhuriyet dönemi başlangıç kabul edilerek zamanımıza kadar geçirdiği evreleri açıklanarak, son dönem 1980 sonrası uygulamaları üzerinde ağırlıkla durulmuştur. Başlangıç kısımda Türkiye deneyimine anlayabilmek için Batı'daki konut finansman sistemleri özetlenmeye çalış ılmıştır.2. kısımda, konutun 1980 öncesine kadarki politikaları uygulamaları özetlenerek, özellikle 1 980 sonrası durum incelenerek mekansal analizi yapılmaya çalışılmıştır. 1 980 sonrası uygulamalarında, 1984 yılında yayınlanan Toplu Konut Kanununun konut üzerinde yaptığı yapısal değişiklikler, bu konudaki eleştiriler belirlenerek çeşitli değerlendirmeler yapılmaya çalış ılmıştır.Son bölümde ise, 1984-1989 yılları arasında konuta sağlanan kredi-kaynağının dağılımının şehirsel değerler gözönüne alınarak mekansal boyutu yönünden analizi yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Konut, Toplu Konut, Toplu KontrtKanunu, Toplu Konut Fonu, Konut Kredi Kanunu, İl Farklılıkları, Konut Finansmanı.
Özet (Çeviri)
In this study, starting with the Republican period, the developments experienced in the housing sector in Turkey are analyzed with specific emphasis on the applications and implementations during the last decade. In order to highlight the Turkish experience, the developments seen in the field of housing in the West are summarized. Moreover, the policy applications in housing until 1980 has been studied, and by examining particularly the conditions after 1980 a kind of locational analysis has been tried to be accomplished. Concerning the applications after 1980, the structural changes in the housing sector brought by the enactment of the Mass Housing Law of 1984 are indicated together with certain critisims and suggestions. Finally, the distribution of credit source provided for housing during 1984-1989 are analyzed within a spatial context.