Sultandağ fayının (Afyon) neojen devrindeki evrimi
Neogene evolution of Sultandağ fault
- Tez No: 233430
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Batı Anadolu Genişleme Bölgesi ile Orta Anadolu Ova Bölgesi arasındaki bölgede yer alan KB gidişli Sultandağı Fayı yakın zamana kadar birçok araştırmacı tarafından çalışılmış; ancak sahanın neotektoniği ile ilgili ortak bir görüşe varılamamıştır. Bu nedenle sahanın neotektoniği, bölgede yer alan fayların niteliği, yeni arazi gözlemleri ile belirlenmiş ve elde edilen veriler jeofizik çalışmalarla desteklenmiştir.Çalışma alanı Sultandağları'nın eteğinde yer alan Yakasenek kasabası'dır. Bölgedeki birimler kabaca 3 sınıfta incelenmiştir. Bölgedeki en yaşlı birim Neojen öncesine ait metamorfik kayaçlar ile göl-akarsu sisteminde depolanan Miyosen sedimanter kayaçları ve günümüz alüvyal çökelleridir. Metamorfik temel kayaçlar ile Neojen birimleri arasındaki Sultandağı ana fayı kuzeye eğimli normal fay olarak belirlenmiştir. Bu alanda uygulanan sismik ışın yönlendirme yöntemi sonuçları bu görüşü desteklemektedir. Dokanak boyunca bazı lokasyonlarda yoğun parçalanmaya uğramış breşik zonlara rastlanmıştır. Ayrıca sahada temelden kopup gelen büyük blokların oluşturduğu heyelan alanı tespit edilmiş ve arazi gözlemleri bu alanda yoğunlaştırılmıştır. Neojen sedimanter birimleri kuzeye eğimli olarak ölçülmüş ve bu birimler içerisinde sıkışma verilerine rastlanmamıştır.Bölgenin genişlemeli neotektonik rejim denetiminde olduğunu arazi incelemeleri ve jeofizik çalışma sonuçları göstermiştir. Bölgede sıkışmalı rejimi temsil eden ters faya rastlanmamıştır. Ayrıca 15 Aralık 2000 Sultandağı depremi (Mw 6,0) ve 3 Şubat 2002 Çay depremi de (Mw 6,2) normal faylı sistem üzerinde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
NW-trending Sultandağı Fault, located in the region between West Anatolian Extensional Province and Central Anatolian ?Ova? Province, has been studied by a number of researchers. Howewer, at present there is still a disagreement amoung researchers pertaining to neotectonics of the study area. Therefore, neotectonics of this region and fault types were determined by recent field observations which are supported on the basis of geophysical parameters.The study area is located at the foothill of Sultandağ near Yakasenek village. The lithological units found in the area, may roughly be grouped into three categories. The sequence of these lithological units ranges from Pre-Neogene metamorphic rocks with Miocene sedimentary rocks deposited in the fluvio-lacustrine environment as well as recent alluvial sediments. According to present studies, the proposed northward dipping Sultandağı main fault is located between metamorphic basement rocks and Neogene sedimentary units. This is also supported by data obtained from Beam Steering Seismic methods. Along the tectonic contact between two lithological units intensively brecciated zones have been found at few localities. Moreover, presence of large blocks, detached from the basement rocks, have resulted due to landsliding. Northward dipping sedimentary units were observed and any other compressional tectonic affects have been noticed.On the basis of geological and geophysical studies, it has been concluded the area remained under the influence of extensional neotectonic regime. In addition, in the study area reverse fault supporting the compressional tectonic rejime was not identified. Sultandağı earthquake (Mw 6,0) on 15.12.2000 and Çay earthquake (Mw 6,2) on 03.02.2002 happened due to normal fault system.