Analysis of 15 December 2000 and 3 February 2002 Sultandaği-Afyon earthquakes
15 Aralık 2000 ve 3 şubat 2002 Sultandağı-Afyon depremlerinin analizi
- Tez No: 910153
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye'nin güneybatısında yer alan Sultandağı Afyon bölgesinde 15 Aralık 2000 ve 3 Şubat 2002 tarihlerinde (Mw=6.0, Mw=6.5) iki adet orta büyüklükte deprem olmuştur. Her iki deprem de Sultandağı Fayı üzerinde yer almıştır. Fay mekanizma çözümleri, yönü ve doğrultusu az miktarda farklı olmakla birlikte her iki depremin de normal faylanmaya sahip olduğunu göstermektedir. 2000 depreminin yırtılma yönü baskın olarak kuzeybatı yönündedir ancak 2002 depreminin yırtılma yönü tam olarak kuzeybatı yönündedir. İki depremin merkez üssü arasında 16 km'den az uzaklık bulunmaktadır. Yönelimdeki farkı göstermek için ISP (Isparta) geniş bantlı istasyona yakın büyük magnitüdlü artçı şokların lokasyonları yeniden yapılmıştır. 15 Aralık 2000 depremi için Coulomb stres değişimi ve depremin 3 Şubat 2002 depremine etkisi araştırılmıştır. 2000 depreminin 2002 depremini kırık alanına 4 bar'a kadar stres yüklemesi yaptığı gözlenmiştir. Her iki depremden sonra da birinci depremden 40, ikinci depremden 25 km uzakta kuzeybatı yönünde bir sismik aktivite gözlemlenmiştir. Bu aktivitenin dinamik tetikleme olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
We analyzed two moderate size of earthquakes (Mw=6.0, Mw=6.5) occurred in Sultandağı-Afyon, southwestern Turkey on December 15, 2000 and February 3, 2002. Both earthquakes took place on the Sultandağı fault (SF) having normal mechanism with slightly different orientations and same directivities. Both earthquakes ruptured to the northwest of SF. The distance between the epicenters of two events was less than 16 km. We relocated the large magnitude aftershocks and used the closest broadband station (ISP – Isparta Station) to reveal the differences in the directivity. Coulomb stress changes for December 15, 2000 earthquake were calculated and its effect on February 3, 2002 event was explored. It was observed that the December 15, 2000 event increased Coulomb stress up to 4 bar in the area of February 3, 2002 and favored the 2002 rupture. Following both earthquakes, we observed seismic activity triggered in 40 km far from the first mainshock and 25 km from the second. It is considered that the activity took place as a result of dynamic triggering.