An Elastic timing method proposed for construction schedules
İş programları için önerilen esnek zamanlama metodu
- Tez No: 23344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ IS PROGRAMLARI ÎÇÎN ÖNERİLEN ESNEK ZAMANLAMA METODU YANIKÖMEROSLU, Ayşe Sibel Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Anabil im Dalı Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Talat BIRGÖNÜL Yardımcı Tez Yöneticisi : ögr. Gör. Erkan SAHMALI Ocak, 1992, 95 sayfa Kritik Yol Metodu (KYM) ve öncelik Serimi Metodu (ÖSM) yapı endüstrisinde, büyük ve karmaşık projelerin programlama sorunlarının çözümünde sıkça kullanılmaktadır. Son yıllarda öncelik Serimi Metodu şebeke teknikleri kullanıcıları arasında projelerin planlanması ve programlanması aşamalarında yaygınlaşmıştır, öncelik Serimi Metodu büyük projeler için daha kolay modeller sunarak proje planlayıcısının yeteneğini artırırken, kullanıcıların alışılmamış özelliklerinin farkında olmaları gerekir. Bu tür bazı özelliklere dikkat çekmek ve bunların sonuçlarını tartışmak bu tezde amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için. Esnek Zamanlama Metodu (EZM) adı verilen ve Vİöncelik Serimi Metodu 'nun (ÖSM) alışılmamış özelliklerini ortadan kaldırmaya çalışan yeni bir teknik geliştirilmiştir. Esnek Zamanlama Metodu (EZM) kullanıcıya ön planlama aşamasında öncelik Serimi Metodu (ÖSM) çözümlerine alternatif çözümler getirmektedir. Âktivite süreleri "Fuzzy Mantığı kullanılarak elde edilmiş ve bu âktivite süreleri ile değişik iş programları elde etmek için öncelik Serimi Metodu ve Esnek Zamanlama Metodu teknikleri kullanılmış ve geliştirilen bir yöntemle kullanıcıya en uygun olanı seçilmiştir. Karmaşık ve büyük projelerin planlanması için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Geliştirilen yöntem ve bilgisayar programı Esnek Zamanlama Metodu'nun uygunluğunu göstermek amacıyla örnek projeye uygulanmıştır. Anahtar kelimeler : Kritik Yol Metodu. öncelik ^Serimi Metodu, Esnek Zamanlama Metodu. Bulanık Kümeler Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.03.02 Vİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ELASTIC TIMING METHOD PROPOSED FOR CONSTRUCTION SCHEDULES YANIKOMEROSLU. Ayşe Sibel M.S. in Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Talat BÎRGÖNÜL Co-supervisor : Inst. Erkan SÂHMALI January, 1992, 95 pages The Critical Path Method (CPM) and Precedence Diagramming Method (PDM) has been used mostly in the construction industry, to solve the scheduling problems of large and complex projects. In recent years. Prece dence Diagramming Method (PDM) has gained much populari ty among users of network techniques for project plan ning and scheduling purposes. While PDM improves the project planner's ability by offering simpler model structures even for large projects, it's users should be aware of its peculiar characteristics. The aim of this thesis is to pin-point some of the shortcomings associ ated with PDM technique and to discuss their consequences. To achieve this goal; a novel technique IVnamed as Elastic Timing Method (ETM) has been developed in which the peculiar characteristics of Precedence Diagrammimg Method (PDM) have been tried to be eliminat ed. ETM has been given some alternative solutions to the user besides the solutions of PDM at the early planning stages. The activity durations have been obtained by using“Fuzzy Logic”and then with these obtained activity durations. PDM and ETM techniques have been used to obtain various scheduling times and among the options being catered the most suitable one has been chosen by a developed procedure. For scheduling complex and large projects, a computer software program has been de veloped. The developed model and its software has been applied to a sample project to show the convenience of the ETM technique. Keywords : Critical Path Method. Precedence Diagramming Method. Elastic Timing Method. Fuzzy-Sets Science Code : 624.03.02