Yapay sinir ağları ile kredibilite tespiti yüksek lisans tezi
Credit fixation with artificial neuron network
- Tez No: 233460
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Girişte genel olarak yapay sinir ağları üzerinde durulmuştur. Yapay sinir ağları kavramından C# da uygulanan yapay sinir ağları programına geçilmiştir. Yapay sinir ağlarının kullanım amaçları, avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Bu aşamada yapay sinir ağları kavramının oluşumunu gerçekleştiren biyolojik sinir ağından söz edilmiştir. Yapay sinir ağlarının kullanıldığı alanlar ve uygulamaları söz konusu olmuştur. Yapay sinir ağlarının tarihsel gelişimi ve yapılan çalışmalar da dikkate alınmıştır. Ayrıca yapaysinir ağları kavramını oluşturan matematiksel fonksiyonlar göz önüne alınmıştır. Adım adım bu fonksiyondan çıkan formüller ile program kodlaması için temel yapı meydana getirilmiştir.Yapay sinir ağlarını oluşturan işlem elemanları, giriş katmanı, ara katman ve çıkış katmanı ayrıntılı bir şekilde göz önüne alınmıştır. Bu aşamada, ağırlıklardan ve kullanılan transfer fonksiyonlarından bahsedilmiştir.C#'da kodlanan programın akış şeması verilmiştir. Programda kullanılan değişkenler ve matematiksel işlem yapısı da akış semasında yer almıştır.Akış şemasının ardından yazılmış olan programın detayı alınmıştır. Programın çalışması için gerekli olan bazı değişkenler program içinde tanımlanmış ve değerleri atanmıştır. Örneğin: ara katmandaki ve çıkış katmanındaki işlem elemanı sayısı gibi ve iterasyon sayısı gibi bazı değişkenler ise programınçalışması aşamasında dışarıdan girilmiştir.Daha önceden eğitim seti bilgileri bölümünün içinde yer alan giriş dosyası , çıkış dosyası ve sınama dosyası hazırlanmış ve dosya olarak programın içinde yer almıstır.Programda işlem elemanları üstündeki ağırlıklar ilk önce rasgele (random) alınmıştır.İterasyon sayısına kadar giriş ve çıkışlar birlikte değerlendirilip ağırlıklara son hali verilmistir. Ayrıca programın bu asamasından sonra belli periyotlarla olusan hata sayısal olarak gösterilip grafiği de verilmiştir. Tez çalışması boyunca kullanılan bilgisayarda iterasyon sayısı en fazla 14000 değeri almıştır. Bütün bu işlemler boyunca kullanılan program konsol ortamında çalıştırılmıştır.Eğitim seti bilgileri bölümünde yer alan çıkış dosyasının eğitilmesi sonucunda giriş dosyasındaki verilerin sonuç olarak ? 1 rakamı kredi alır ya da 0 rakamı kredi almaz olarak sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
At the entrence, the artificial neurals networks were discussed mostly,It passed through from concept of artificial neurals networks to program of artificial neurals networks which processed in c#. At the thesis, you can find advantages, disadvantages and purpose of artificial neurals networks .At this stage it explains concept biological neuarul network of artificial neurals networks also.Next phases of thesis, It explains development of historical and operations of artificial neural networks. And then contains mathematical functions. Step by step basic informations for computer program comes into existence with formulas.This computer program wrote at C# programming language and wrote for character recognition equipment. Flowchart contains variable values and mathematical operations. After flowchart it consists code of computer program. There are some values for running computer program in this section and some values are in the computer program. For example : counts of operation constituent of input and output sections? And some values gives to computer program from outside during running. For example : count of step. The iteration number which was used in the program was 14000 at most ,At the result of all theese information which was entered as a defult or manual way will finalised as ?1 or 0? .Number 1 means that the person has suitable conditions to take credit . Number 0 means ; the person hasnt have a suitable conditions to take credit .