IPv6 / mobil IP ve sorunları
IPv6 / mobile IP and problems
  1. Tez No: 233461
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZGÜN SUNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IPv6 Protokolu, IETF tarafından İnternet'te şu an kullanılan IP Protokolu'nun yerine geçirilmek üzere tasarlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle IP Protokolu ve onun, içinde yer aldığı OSI Modeli'ne değinilmekte ve ayrıntıları incelenmektedir. Daha sonra ise esas anlatılmak istenen hareketlilik protokollarına değinilmektedir.IPv6 için kimi protokol geliştirmeleri sağlanmıştır. Hareketli IPv6 gibi. Örneğin yeni nesil İnternet Protokolu'nun getirmiş olduğu kolaylıklar sayesinde Hareketli IPv6 Protokolu'ndan yararlanılarak IPv6 paketlerinin hareketli cihazlara onların haberi olmaksızın yönlendirmesi (gizli yönlendirme) yapılabilmektedir. Yani, Hareketli IPv6 uygulandığında paket yönlendirme işlemleri konusunda hareketli cihazlar bilgiye sahip olmamaktadır. Üst katman protokolleri, ev aracı ile hareketli cihaz arasındaki veri giydirme işleminin farkına varamamaktadır.Hareketli IP'de olsun ya da ufak farklılıklar gözeten onun bir sonraki uyarlaması olan hareketli IPv6'da olsun, hareketli her cihaz İnternet'e hangi noktadan bağlanırsa bağlansın ev adresi ile tanımlanmaktadır ve kendisine ulaşılabilmesi de geçici adresle bu ev adresinin ilişkilendirilmesine bağlıdır. Hareketli cihaz ev ağından ayrı iken de o an bulunduğu ağı işaret eden geçici bir adres edinmektedir. Hareketli IPv6'da her cihaz geçici adresi öğrenip değişmez adresle ilişkilendirip saklamakta ve sonra da bu iki adres kullanılarak paketler doğrudan hareketli cihazın geçici adresine gönderilmektedir.
Özet (Çeviri)
IP version 6 is being designed within the IETF(İnternet Engineering Task Force) as a replacement for the current version of IP protocol used in the İnternet. In this paper first of all this protocol and the OSI Model is explained that İnternet protocol resides in.We have designed protocol enhancements for IPv6, known as Mobile IPv6, that allows transparent(invisible) routing of IPv6 packets to mobile nodes, taking advantage of the opportunities made possible by the design of IPv6 the next generation IP. In Mobile IPv6 also similarly in Mobile IPv4, except slight differences among them, each mobile node is identified by its home address all time regardless wherever it connects to the İnternet. While away from its home IP subnet ,a mobile node is also associated with a care-of address, which specifies the current location of the mobile node. In Mobile IPv6, by utilizing Routing header that is one of the extensions, any node is enable to learn and cache the temporary address associated with a mobile node?s unchanged address, and then to send packets destined for the mobile node directly to it at this temporary address.