The web-based application of key exchange protocols for digital and mobile signatures
Sayısal ve mobil imza için anahtar değişimi protokollerinin web tabanlı uygulaması
  1. Tez No: 233479
  2. Yazar: EVREN AKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Birçok kişi iletişimde ve veri transferinde güvende olmayı ister, bu yüzden şifreleme metotlarına başvururlar. Simetrik kriptosistemler veri güvenliğinde sık kullanılan bir yöntemdir. Hızlı ve güvenilirdirler. Fakat simetrik kriptosistemlerde anahtar değişimi problemi baş gösterir. Gönderen ve alıcıda aynı anahtarın bulunması zorunludur. Bu tez ile anahtar değişim protokolleri için değişik senaryolar üretilmiştir. Ayrıca transfer sırasında gelebilecek saldırılara karşı nasıl önlemler alındığı da açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people want to communicate and send their data securely, for this reason they use encryption methods. Symmetric cryptosystems are commonly used for securing data. They are fast and reliable. But there is a problem of exchanging keys in symmetric cryptosystems. Sender and receiver must share keys to get the plain text. In this thesis, different scenarios for key exchange protocols are developed. Solutions for securing communication to block man in the middle attack are also defined in this thesis.