Applications of petri nets
Petri ağlarının uygulamaları
  1. Tez No: 233480
  2. Yazar: BUKET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL UFUKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Petri Ağları dinamik sistem modellemesi ve sistem davranışları için çokgüçlü bir yöntemdir. Bu tez, Petri Ağları ' nın temel konsepti ve uygulamalarınıaraştırır. Petri Ağları ' nın yapısı , işaretlemesi ve işletilmesi ve Petri Ağları modellemesinedair birkaç örnek verilmiştir. Bu tezde, Petri Ağları ' nın analiziniaraştırdık. Ayrıca Petri Ağları ' nın ulaşılabilirlik grafları ve bu grafların PetriAğları ' nın analizindeki avantajlarını da verdik. Mathematica üzerinde temellendirilmiş birçok bilgisayar araçlarıyla birlikte,birçok farklı tip Petri Ağları' ndan bahsettik. Ulaşılabilirlik problemi için yazılmışMathematica komutlarını verdik. Petri Ağları ' nın oran matrisleri için de Mathematica'dayeni komutlar geliştirdik. Bu tezde, Petri Ağları ' nın genel yapısı vePetri Ağları ' ndaki uygulamaları inceledik. Özellikle, Petri Ağları ' ndaki biyolojikuygulamalara yoğunlaştık ve Hashimoto tiroiditi hastalığının Petri Ağları'ndamodellenmesi üzerine çalıştık.
Özet (Çeviri)
Petri nets are powerful formalism for modeling a wide range of dynamicsystems and system behaviors. This thesis surveys the basic concept andapplication of Petri nets. The structure of Petri nets, their marking and executionand several examples of Petri net modeling. In this thesis we research into theanalysis of Petri nets. Also we give the structure of Reachability graphs of Petrinets and their advantages for analyzing the Petri nets. We present several dierent kinds of Petri nets, together with computer toolsbased on Mathematica. We give the Mathematica commands for Reachabilityproblem and also we created Mathematica commands for Incidence matrix ofPetri nets. We study the concept of Petri nets and applications of Petri nets.We especially focus on Biological applications on Petri nets and we work onmodeling of Hashimoto?s Thyroiditis in Petri Nets.