Bor içeren ve UV ışınlarıyla sertleştirilebilen yüzey kaplama malzemelerinin hazırlanması
Preparation of UV curable boron containing surface coating materials
- Tez No: 233514
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. M. VEZİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bor rezervleri açısından bakıldığında ülkemiz dünyanın en zengin ülkesi olup, 2.8 milyar ton olan dünya bor rezervinin % 63'ü Türkiye'de bulunmaktadır. Buna rağmen bora gereken önem yeterince verilmemektedir. Borun çeşitli malzemelere yanmazlık, antibakteriyellik, nötron absorblama gibi özellikler kazandırdığı bilinmektedir. Sol-jel, organik-inorganik hibrit esaslı kaplama malzemelerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Organik-inorganik hibrit malzemeler, hem organik polimerlerin; esneklik, darbe direnci gibi avantajlarını, hem de inorganik materyallerin; kimyasal direnç, termal kararlılık, optik özellikleri gibi avantajlarını birleştirir.Bu çalışmada, polikarbonat ve pleksiglas test plakaları, bor içeren akrilik epoksi esaslı hibrit kaplama malzemeleriyle kaplanarak, yukarıda sözü edilen üstün özelliklerini korumanın yanısıra borun da sağlayacağı yanmazlık, antibakteriyellik, nötron yakalama gibi özellikleri de kaplama malzemelerine kazandırarak çok yönlü kaplama malzemesi geliştirmek amaçlanmıştır.Hazırlanan kaplanmış plakalara; çizilme, sertlik, yapışma, aşınma, parlaklık,kimyasallara karşı dayanım ve temas açısı testleri yapıldı. Ayrıca, serbest film örneklerine ise; SEM, gerilme-şekil değiştirme, jel tayini, termalgravimetrik analiz (TGA) gibi testler ASTM ve DIN standartları dikkate alınarak uygulandı.Serbest filmlere ve kaplanmış plakalara yapılan bütün analizlerin sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our country has the richest sources of boron reserves in the whole world to such an extent that Turkey accounts for % 63 of world boron reserves estimated to be 2.8 billion tons. Despite this fact, no adequate importance is attached to boron. Boron is known to enable various materials to develop such characteristics as nonflammability, antibacteriality and neutron absorbation. Sol-gel, is a method widely used to prepare organic-inorganic hybrid-based coating materials. Organic-inorganic hybrid materials combine such advantages of organic polymers as flexibility amd impact strenght/resistance, as well as such advantages of inorganic materials as chemical resistance, thermal stability and optical characteristics.In this study, we aim to develop multi-dimensional coating material by coating polycarbonate and plexiglas testing plates with boron-containing acrylic epoxy-based hybrid coating materials to ensure protection of above-said superior characteristics and to enable coating materials to develop such characteristics as boron-provided nonflammability, antibacteriality and neutron acquasition.Coated plates so prepared have been subjected to scratch, hardness, adhesion, gloss, chemical resistance and contact angle tests. Besides, such tests as SEM, tensile (strech) deformation, gel assay and thermal gravimetric analysis (TGA) were applied on free film samples with due regard to ASTM and DIN standards.Results of all analysis conducted on free films and coated plates were discussed.