Genel liseler ile meslek liselerinde okuyan öğrencilerin mesleğe yöneltme etkinliklerinin karşılaştırılması
Comprehension of occupational orientation activities of students studying in general and vocational high school
  1. Tez No: 233525
  2. Yazar: FERAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Dünyada ki rehberlik faaliyetlerinin, özellikle mesleki rehberliğin öneminin gün geçtikçe arttığı ülkemizdeki mesleki rehberlik faaliyetlerinin hangi boyutlarda olduğu lise düzeyindeki mesleki rehberlik çalışmalarının öğrencilerin meslek tercihlerine ne derece etki ettiği ve bu durumun genel ve meslek liselerinde faklılık gösterip göstermediği, araştırmanın asıl problemini oluşturmaktadır.Her iki okulun öğrencilerinin verdiği cevaplara göre; mesleki rehberlik faaliyetleri bakımından ortaöğretim kurumları arasında net bir farklılık tespit edilememiş maalesef her iki okul türünde de mesleki rehberlik faaliyetlerinin yeterince yapılmadığı, öğrencilerin okul ve meslek seçimlerinin çoğunlukla kendi ve ailelerinin seçimlerine bırakıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of guiding activities is increasing especially vocational guidances is going up. The main problem of the research is to what extent is vocational guidance in our country, to what extent the vocational guidance activations affect the students when choosing occupation and whether this situation differ in general high schools from vocational high schools.According to the answers which were given by both schools of the students; in point of vocational guidance activities it could not have determined a sharp variety among the secondary schools and unfortunately these were determined on both type of schools which vocational guidance activities were not performed adequtely and student?s school and profession choices were left to students their selves and their families decisions, as well.