Mesleki eğitimde öğrencilere yapılan harcamaların amaçlarını gerçekleştirme düzeylerinin tespiti
Spendings on vocational school pupils and the degree of success in fulfilling their targets
- Tez No: 233539
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın amacı; mesleki eğitimde öğrencilere yapılan harcamaların amaçlarını gerçekleştirme düzeyleriyle ilgili meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında, ilk olarak meslek liselerinin kendi imkanlarıyla yarattığı finans kaynaklarının neler olduğu belirlenmiştir. Daha sonra bu kaynaklardan elde edilen gelirleri okulların nerelere harcadığı hakkında öğretmenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Son olarak da yapılan harcamaların amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Yapılan bu çalışma için saha araştırmasına geçilmeden önce, literatür taramasında, Türk Eğitim Sisteminin finansal yapısı incelenerek mesleki eğitime kamudan aktarılan kaynakların neler olduğu ortaya konulmuştur. Kamudan aktarılan kaynakların yetersiz oluşu, mesleki eğitim veren liselerdeki yöneticileri yeni kaynak arayışlarına yöneltmiştir. Mesleki eğitim veren liselerin kendi imkanlarıyla yarattığı gelir kaynaklarının neler olduğu ve bu kaynaklardan elde ettiği gelirlerin nerelere harcandığı konusunda yapılan araştırmalardan sonra, uzmanların görüşleri de alınarak endüstri meslek liselerinde görev yapan öğretmenlere uygulamak üzere anket soruları hazırlanmıştır. Hazırlanan anket, 10 farklı endüstri meslek lisesinde görev yapan 321 öğretmen tarafından hatasız olarak cevaplanmıştır. Ankete katılan öğretmenler tesadüfi olarak seçilmiştir.Uygulanan anketler SPSS programında değerlendirilmiş ve mesleki eğitimde öğrencilere yapılan harcamaların amaçlarını gerçekleştirme düzeyleriyle ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgular, tartışmalar kısmında yorumlanmış, mesleki eğitimin gelir ve giderleriyle ilgili görüşlere sonuç ve öneriler bölümünde yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, meslek liselerinin en büyük geliri, bağışlardan ve kantin kiralarından elde ettiği, en çok harcamayı da okulda çalışan hizmetlilerle diğer ücretli personele yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions and views of teachers working in vocational schools about resources allocated to vocational schools and their degree of success in fulfilling their targets. In this context; first, the teachers` views and opinions about the nature of financial resources created by the schools` own capacities were consulted; secondly, their views were asked about the schools` spending targets and lastly, their degree of success in fulfilling the schools` avowed targets.In the literature review, I first tried to establish the nature of the resources allocated to vocational schools from the public sector in the context of the financial structure of the Turkish Educational System. It was found that the schools were forced to search for new sources of income due to the inadequacy of the public sector investments. I initially researched the nature of those sources of income created by the vocational schools` own capacities and their targets of expenditure. After consulting the views of the specialists working in this field as well. I devised a questionnaire to be given to teachers who work these schools. The questionnaire was given to and answered by 321 teachers working in 10 different Industrial Vocational Schools. The teachers that participated in the questionnaire were randomly selected.The results of questionnaire were evaluated by the aid of the SPSS program. The findings from the questionnaire are interpreted in the discussion section of this study. They are reevaluated in the light of the various factors that emerge on vocational schools` income and expenditures in the conclusion and further suggestions. The findings of this study show that vocational schools derive the greatest part of their income from charitable donations and rent collected from their canteens, while wages of their personnel and others working in these schools constitute the greatest part of their expenditure.