Günümüz atölye derslerinde kullanılan öğretim metotlarının incelenmesi ve kullanılabilirlik derecesinin değerlendirilmesi
A study of teaching methods used in today?s wokshop classes and evaluation of their use
  1. Tez No: 233540
  2. Yazar: MURAT ADNAN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Atölye ve meslek derslerinde kullanılan öğretim metotlarının incelenmesi ve etkili olabilecek öğretim metotlarının tartışılmasının, Mesleki ve Teknik eğitimde etkili bir öğretim anlayışına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, meslek öğretmenlerinin günümüzde kabul gören öğretim metotlarını kullanabilirlik düzeyinin ne durumda olduğu sorusu araştırmanın çıkış noktasıdır.Bu araştırmanın amacı Meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin Atölye ve Meslek derslerinde çağdaş öğretim metotlarını kullanabilirlik düzeyini cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, mezun olduğu fakülte, eğitim düzeyi, katıldıkları seminer ve hizmet-içi eğitim programları, öğretmenlik mesleğiyle ilgili yayınları takip etme durumlarına göre belirlemeye çalışmak ve öğretim metotlarının etkili biçimde kullanılması için öneriler geliştirmektir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın Çalışma Evrenini, İstanbul ilinde bulunan Endüstri Meslek Liselerinde çalışan meslek öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise 2007-2008 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan Endüstri Meslek Liselerinde random (tesadüfi örneklem) yöntemi ile seçilen 160 meslek öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması sürecinde öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Ardından araştırmacının deneyimleri, uzman görüşleri ve yapılmış diğer araştırmaların bilgi toplama ölçeklerinden faydalanarak bir anket formu oluşturulmuştur.Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şöyledir. Bayan meslek öğretmenlerinin bay meslek öğretmenlerine göre sınıf ortamını daha eleştiriye açık ve serbest bir havada düzenledikleri söylenebilir.Meslek öğretmenlerinden 46-50 ve 51 ve üzeri yaş grubu öğretmenlerin günümüz eğitim-öğretim metotlarını kullanmada genç yaş gruplarından daha olumlu görüş bildirdikleri dikkat çeken bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
It has been thought that a discussion on educational methodologies which are applied in workshops and vocational classes will be useful to form an effective educational mentality. The starting point of this research is to find an answer to `on what level the teachers are able to use current educational system?.The aim of this study is to define modern teaching methods and make some suggestions about their effective usage. The usage level of teaching methods have been determined against teacher?s gender, age, department, length of service, educational background, seminars, in-service training and literature update in his/her main teaching field. The universe of the research is formed by teachers who are working in vocational schools in Istanbul. Randomly chosen 160 vocational teachers in the 2007-2008 academic years are selected as a sample group. A survey was formed using the experiences of the researchers, data collection methods of the other researches and opinions of the experts.The results of the survey show that female teachers organize the class better than their male colleagues. The classes of female teachers are open to criticism and more freedom.Teachers between the ages of 46-50 and over 51 are found to have a higher usage level of modern teaching methods than their younger colleagues.