Desing and analysis of a multidimensional trellis coded modulation scheme
Çok boyutlu bir çit kodlamalı modülatör tasarımı ve analizi
- Tez No: 23354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ ÇOK BOYUTLU BÎR ÇÎT KODLAMALI MODULATOR TASARIMI VE ANALÎZî ÇELÎKSÖZ, Fetih Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez yöneticisi : Doç. Dr. Melek YÜCEL Şubat, 1992, 99 sayfa. Bu tezde, dört boyutlu sekiz durumlu bir çit kodlamalı modulator tasarıma yapılmıştır. Bu modulator, sekiz bitlik girişleri 24-noktalı sinyal uzayından seçilmiş peşpeşe iki sembole çevirir. Dolayısıyla, bir sembol ile dört bit gönderilir. Bu kodlama sistemi bilgisayar ile taklit edilmiş ve band genişliği artırımı olmadan, bilgi iletim hızı düşürülmeden kodlamasız duruma göre 4.56 dB kod kazancı elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çit kodlamalı modülasyon, çok boyutlu çit kodlamalı modulator, sinyal uzayı, 16-QAM Bilim kodu : 609.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND ANALYSIS OF A MULTIDIMENSIONAL TRELLIS CODED MODULATION SCHEME ÇELIKSöZ, Fetih M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Melek YÜCEL February, 1992, 99 pages. In this thesis, a four dimensional eight state trellis coded modulator is designed, which maps eight input bits to two successive symbols chosen from a 24-point signal constellation. Hence four bits are sent per symbol. The coded system is simulated by a computer program and a coding gain of 4.56 dB is obtained over the uncoded 16-QAM system without bandwidth expansion or information rate reduction. Keywords : Trellis coded modulation (TCM) multidimensional TCM, signal constellation, 16-QAM. Science Code : 609.02.05 III