An inspection approach for conceptual models of the mission space in a domain specific notation
Alana özgü bir notasyonda görev uzayı kavramsal modelleri inceleme yaklaşımı
- Tez No: 233562
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, alana özgü bir notasyonda geliştirilmiş kavramsal modellerin doğrulanması için bir inceleme yaklaşımı önerildi. Önce, alana özgü bir notasyonda geliştirilmiş kavramsal modellerde doğruluk özelliklerinin belirlenmesi için kullanılacak bir çerçeve tanımlandı. Bu çerçeve kullanılarak, anlambilimsel doğruluk özellikleri kavramsal modelleme notasyonuna göre belirlendi. Görünüm içi ve aynı zamanda görünümler arası özellikler göz önüne alındı. Değişik diyagramların ve bu diyagramlar arasındaki ilişkilerin, ağırlıklı olarak anlambilimsel doğruluk özelliklerinin kontrol edilmesi için sistematik bir inceleme süreci önerildi. Bu süreç daha sonra iki gerçek görev uzayı kavramsal modeline uygulandı. Bu inceleme süreci ile güncel UML modelleme araçlarının ve diğer inceleme yöntemlerinin belirlemediği anlambilimsel mesele belirlenebildi.
Özet (Çeviri)
An inspection approach is proposed for improving the quality of conceptual models developed in a domain specific notation. First, the process of identification of desirable properties of conceptual models in a domain specific notation is described. Intra- and inter-view properties are considered. Semantic properties are defined considering the conceptual modeling notation. A systematic inspection process is proposed for checking semantic properties of different types of diagrams and of the relations between these diagrams. This process is applied to two real mission space conceptual models. With the proposed inspection approach, it is possible to identify subtle semantic issues which are not identified by many of the contemporary UML CASE tools and other inspection methods.