A virtual human animation tool using motion capture data
Hareket yakalama verisi kullanarak sanal insan canlandırma aracı
- Tez No: 233580
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada, üç boyutlu sanal karakterleri canlandırmak için bir animasyon aracı gelistirdik. Araç, hareket yakalama verisini ve 3B karakter modellerini entegre edebilecek, dahası“Skeleton Subspace Deformation”ve“Dual Quaternion Skinning”metotlarını kullanarak sanal karakterleri canlandırabilecek olanakları sunmaktadır. Aracın küçük ve etkili bir araç olarak gelistirilmesi, dağıtılması, kurulması ve kullanılmasında kolaylık sağlamaktadır.Araç, eğitimsel amaçlar için medikal kinematik yürüyüs verisinin görsellestirilmesinde kullanılabilir. Doğrulama amacıyla, iki ayrı kaynaktan medikal hareket yakalama verisi elde edip, bu veri üzerinden 3B bir sanal karakteri canlandırdık. Bu animasyonlar yürüme uzmanı olan doktorlara ölçme ve değerlendirme amacı ile gösterildi. Sonuçlar, aracın hastalara ait bariz yürüme bozukluklarını göstermede yeterli olduğunu ortaya koydu.Gelistirilen araç, hasta hareketlerinin farklı açı ve mesafelerden etkilesimli olarak incelenmesine olanak vermektedir. Animasyonlarda, 3B anonim karakterlerin kullanımı hasta mahremiyetini sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, we developed an animation tool to animate 3D virtual characters. The tool offers facilities to integrate motion capture data with a 3D character mesh and animate the mesh by using Skeleton Subsurface Deformation and Dual Quaternion Skinning Methods. It is a compact tool, so it is possible to distribute, install and use the tool with ease.This tool can be used to illustrate medical kinematic gait data for educational purposes. For validation, we obtained medical motion capture data from two separate sources and animated a 3D mesh model by using this data. The animations are presented to physicians for evaluation. The results show that the tool is sufficient in displaying obvious gait patterns of the patients.The tool provides interactivity for inspecting the movements of patient from different angles and distances. We animate anonymous virtual characters which provide anonymity of the patient.