Bor esaslı intermetalik bileşiklerin manyetik,yapısal ve termal karakterizasyonu
Micro-structural, thermal and magnetic characterization of boron based intermetallic compounds
  1. Tez No: 233610
  2. Yazar: HASAN AĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, PrCo4-xNixB ( ) bileşiklerine ait kristal yapı ve manyetik özellikler x-ışını toz kırınımı desenleri, mıknatıslanma ve diferansiyel taramalı kalorimetre ölçümleri ile incelenmiştir. Bu bileşikler P6/mmm uzay grubuna sahip hekzagonal CeCo4B-tipi yapıda kristallenir. Kobalt'a, Nikel katkısı birim hücre parametresi c'nin artmasına yol açarken birim hücre parametresi a ve birim hücre hacmi V'nin azalmasına yol açar. Manyetik ölçümler olan örneklerin manyetik olarak dizildiğini gösterir. ve olan örnekler 4 K'nin altında manyetik olarak dizilmemişlerdir ve 4 K'nin üstünde paramanyetiktirler. Bu durum Curie-Weiss Yasası ile de karşılaştırılarak elde edilen malzemelerin manyetik karakterizasyonu yapılmıştır. Kobalt'a, Nikel katkısı ile Curie sıcaklığının değeri azalmaktadır. Nikel miktarının artması ile doyum mıknatıslanması azalmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Manyetik malzemeler, manyetik özellikler, x-ışını kırınımı, diferansiyel taramalı kalorimetre
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crystal structure and the magnetic properties of the PrCo4-xNixB compounds for have been studied by X-ray powder diffraction (XRPD), magnetization and differential scanning calorimetry (DSC) measurements. These compounds crystallize in a hexagonal CeCo4B-type structure with P6/mmm space group. The substitution of Ni for Co leads to a decrease of the unit-cell parameter a and unit-cell volume V, while the unit-cell parameter c increases. The magnetic measurements indicate that the samples with are ordered magnetically. The samples with and do not order magnetically down to 4 K and are paramagnetic above 4 K. This case has been compare with Curie-Weiss Law and the magnetic characterization of the PrCo4-xNixB compounds has been investigated. The Curie temperature was depressed by the substitution of Ni for Co. The saturation magnetization decreases with increasing Ni content x.KEY WORDS: Magnetic materials, magnetic properties, X-ray diffraction, differential scanning calorimetry (DSC)