Kuantum kanonik dönüşümler
Quantum canonical transformations
  1. Tez No: 233613
  2. Yazar: ŞEYDA ERAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEĞMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, son yıllardaki çalışmalarla tekrar literatürde yoğun bir araştırma alanı haline gelmiş olan kuantum kanonik dönüşümler ele alınmıştır. Kanonik dönüşümler klasik kökenli olduğundan öncelikle kanonik dönüşümlerin genel yapısı klasik olarak verilmiş ve daha sonrasında kuantum mekaniksel tanımı verilmiştir. Bu tanıma paralel olarak, kuantum kanonik dönüşümlerle neler yapılabileceği örneklenerek, tamamlayıcı bir örnek olarak Darboux dönüşümü (intertwining) metodunun da aslında bir kanonik dönüşüm olduğu gösterilmiştir. Tezin çekirdeğini oluşturan parça ise, kanonik dönüşümlerin, tıpkı bir tamsayının asal çarpanlarına ayrılması gibi, üç temel kanonik dönüşümün çarpımı olarak ayrışabilmesidir. Bu nokta da, verilen örneklerde açıkça gösterilmiştir. Metin içindeki hesaplamalarda faydalı olabilecek ve okuyucuya zaman kazandırabilecek bir takım ifadeler ise tezin sonundaki ek bölümlerde derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, quantum canonical transformation that has become again an active research field by recent works in the literature is considered. Since the canonical transformations is originated from the classical framework, first the general structure of canonical transformations is given and then its quantum canonical definition is given. Parallel to this definition, besides the exemplification of what one can do with the canonical transformations, as a complementary example it is shown that Darboux transformations is in fact a canonical transformation. The kernel of the thesis is that canonical transformations can be decomposed into some product of three fundamental canonical transformations, just as in the case an integer can be decomposed into its principal factors. This point is also shown explicitly by examples. Equations that may be usuful in the calculations through the text and that may prevent the reader from waste of time are collected in the appendices at the end of the thesis.