Moyal formalizminde kanonoid dönüşümler
Canonoid transformations in moyal formalism
  1. Tez No: 338101
  2. Yazar: MEHMET ALİ KOÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEĞMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, son yıllardaki bilimsel çalışmalarla yoğun bir araştırma alanı haline gelmiş olan kanonik ve kanonoid dönüşümler hem klasik hem de kuantum mekaniği açısından incelenerek örneklendirilmiştir. Bilindiği gibi bu dönüşümler Hamilton hareket denklemlerini daha basit bir forma indirgemek için kullanılan terslenebilen gönderimlerdir. Bir dönüşümün kanonik ve kanonoid olması için gerek ve yeter şartlar verilmiş ve klasik mekanik ile kuantum mekaniğini ilişkilendiren Moyal formalizmi sayesinde, dönüşümler teorisinde oldukça önemli bir yer tutan ve daha önce yapılmamış olan kuantum kanonoid dönüşümlerin klasik faz uzayında formüle edilmiştir. Kanonoid dönüşümlerde, Hamilton hareket denklemlerini değişmez bırakan yeni bir Hamilton fonksiyonunun varlığı yeterli olurken, kanonik dönüşümlerde, yeni Hamilton fonksiyonunun varlığının yanı sıra yeni faz uzayı değişkenlerinin Poisson parantezinin de değişmez kalmasını gerektirmektedir. Her iki dönüşümün de bu tanımlarından yararlanarak bir kıyaslama kurulmuş ve kanonik dönüşümlerin, kanonoid dönüşümlerin özel bir alt sınıfı olduğu sonucu çıkarılmıştır. Ayrıca klasik Hamilton formalizmindeki hareket denklemleri, kuantum mekaniği için Moyal formalizminde kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, canonical and canonoid transformations being an intensive research area by means of studies made widely in this area in recent years are investigated and examplified. As known, these are invertible transformations used to reduce the Hamilton's equations of motion to a simpler form. The necessary and sufficent conditions for these transformations to be canonoid and canonical are given, and quantum canonoid transformations which are important in the transformation theory are constructed using the Moyal formalism being a bridge between classical and quantum mechanics. For a transformation to be canonoid, while it is enough that it preserves the form of the Hamilton's equations of motion; in the case of a canonical transformation, the invariance of the Poisson bracket of new phase space variables is required. By constructing a comparision of these trasformations both, it is shown that the canonoid transformation is a special case of the canonical transformation. Finally, quantum Hamilton's equations of motion corresponding to the classical case are constructed in Moyal formalism.