Rodamin - 610 molekülünün UV ile ışınlanması durumunda fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of photophysical properties in case of irradiating by UV of rhodamine- 610
- Tez No: 233612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında; spektroskopi, elektromanyetik spektrum, uyarılmış bir moleküle ait enerji seviyeleri ve bu seviyelerden geçişler, floresans ve fosforesans geçiş mekanizmaları, lazerlerin elde ediliş yöntemleri ile kullanım alanları ayrıntılı bir biçimde teorik olarak incelenmiştir. Bir lazer boyası olan Rodamin?610 molekülü etanol çözücü içerisinde belirli bir konsantrasyonda çözülerek soğurma ve yayma spektrumları çekilmiştir. Kaydedilen soğurma spektrumlarından faydalanılarak geçiş olasılığının deneysel olarak elde edilmesini sağlayacak olan soğurma katsayısı hesaplanmıştır. UV ile ışınlama CW-düşük basınç bir civa lambası ile yapılmıştır. UV ile ışınlama sonrasında molekülde meydana gelen değişimler çekilen soğurma spektrumu ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, spectroscopy, electromagnetic spectrum, energy levels of a stimulated electron and transition through these levels, fluorescence and phosphoruscence transition mechanism, obtainment and usage field of lasers were theorically investigated in a detailed way. Rodamin-610 molecule, which is a laser dye, was dissolved in an ethanol solvent by a determined concentration; and absorption and emission spectrums were recorded. By making use of the recorded absorption spectrum, absorption coefficient, which would get the transition possibility obtained, was figured. UV radiation was supplied by a CW-low pressure mercury lamp. The changes in the molecule after the UV radiation were determined by the recorded absorption spectrum