Beta-galaktosidaz enziminin mikrobiyal hücrelerden izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterisation of beta-galactosidase enzyme from microbial cells
  1. Tez No: 233615
  2. Yazar: ASLI UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF LOĞOĞLU, PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beta-Galaktosidaz, (Laktaz , E:C: 3.2.1.23) bir dissakkarit olan laktozun glikoz ve galaktoza hidrolizini katalizleyen enzimdir. Beta-Galaktosidaz enzimi hidrolaz enzim sınıfından olup, doğada yaygın olarak bulunmaktadır ve mikrobiyal kaynaklardan (bakteri, maya, küf) izole edilmektedir.Yapılan çalışmada, Beta-Galaktosidaz enzimi Kluyveromyces lactis NRRL-Y1140 mayasından saflaştırılmıştır. Kluyveromyces lactis NRRL-Y1140 mayası, uygun besi ortamında çoğaltılıp, ultrasonikatör ile hücre duvarı parçalanmıştır. Elde edilen ham ekstrakttan, jel filtrasyon kromatografisi ve iyon değişim kromatografisi teknikleri kullanılarak enzim saflaştırılmıştır. Saflaştırılan enzimin aktivitesi spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir.Elektroforez tekniği kullanılarak, saflaştırılan Beta-Galaktosidaz marker enzim ile aynı yerde gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Beta-Galactosidase (Lactase, E:C: 3.2.1.23) is an enzyme which catalyses hydrolysis glucose and galactose which are monosaccharides bringing about lactose that is a disaccharide. Beta-Galactosidase enzyme is classified in hydrolase enzyme category. This enzyme which is widespread in nature and isolated from microbial sources (bacteria, yeast, mold).In this work, Beta-Galactosidase enzyme was purified from yeast Kluyveromyces lactis NRRL-Y1140. Yeast Kluyveromyces lactis NRRL-Y1140, were grown in proper feeding conditions, cell wall being disrupted with ultrasonicator. By using the obtained crude protein extract, enzyme was purified with gel filtration chromatography and ion-exchange chromatography techniques. Purified enzyme activity was determined using as a substrate orto-nitrophenol-beta-D-galactopyranoside spectrophotometrically.Purified enzyme of Beta-Galactosidase was observed in the same place with marker enzyme using SDS-PAGE technique.