Pirimidinlerin bazı aldehit ve ketonlarla kondenzasyon ve halkalaşma reaksiyonlarının araştırılması
Investigation of condensation and cyclisation reactions of pyrimidines with some aldehydes and ketones
- Tez No: 233616
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında 1,3-dimetilbarbitürik asitin aldehit ve ketonlarla kondenzasyon ve halkalaşma reaksiyonları incelenmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında 1,3-dimetilbarbitürik asit ile aldehitlerin kondenzasyon reaksiyonları sulu ortamda ılıman koşullarda katalizörsüz olarak ve organik çözücü ortamında Lewis asitleri katalizörlüğünde gerçekleştirilmiş, 5-alkiliden-1,3-dimetilbarbitürik asit türevleri yüksek verimlerle sentezlenmiştir. Her iki yöntem ürün izolasyonu, uygulanma kolaylığı ve verimler açısından değerlendirilmiştir. Sulu ortamda yapılan kondenzasyon reaksiyonları başarılı bulunmuştur.İkinci aşamada sentezlenen 5-alkiliden-1,3-dimetilbarbitürik asit türevleri asidik koşullarda tek basamakta halkalaştırılmış ve furo[2,3-d]pirimidin-2,4-dionların sentezi gerçekleştirilmiştir. Halkalaşma reaksiyonun optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve reaksiyonun en ideal koşulları belirlenmiştir. Her basamakta elde edilen ürünlerin yapıları IR, 1H-NMR, GC-MS gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Böylece furo[2,3-d]pirimidinlerin sentezi için ekonomik ve basit bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, condensation and cyclisation reactions of 1,3-dimethylbarbituric acid with some aldehydes and ketones were studied. In the first part of the research, condensation reactions of 1,3-dimethylbarbituric acid with aldehydes have been carried out either in aqueous media without a catalyst or in some organic solvents with a Lewis acid as a catalyst. Both methods were compared according to their applicability, simplicity of product isolation and product yields. The aqueous reaction system was found to be beter than an organic solvent/Lewis acid catalyst system.In the second part of this work, furo[2,3-d]pyrimidine-2,4-diones were effectively synthesized in one-step from the cyclisation reactions of 5-alkylidine-1,3-dimethybarbituric acid derivatives in acidic condition. The cyclisation reactions were optimized and the structure of the products obtained at each step were elucidated by usual spectral methods (FTIR, 1HNMR, GC-MS). In conclusion, a simple and economical synthetic procedure was developed for the synthesis of furo[2,3-d] pyrimidines.