Bazı biyolojik etkili kondanse heterosiklik bileşikler üzerinde çalışmalar
Studies on some condensed heterocyclic compound which have biological activity
  1. Tez No: 59027
  2. Yazar: BİRSEN TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 2-benziliden-5-fenil-7-metil-3-okso-2,3-dihidro-5H-tiyazolo[3,2-a]pirimidin-6-karboksilik asit metil esteri yapısında otuz altı bileşiğin sentezi yapılarak, kalsiyum antagonist ve antiinflamatuvar etkfleri incelenmiştir. Bileşikler l,2,3,4-tetrahidropirimidin-2- tiyonların sodyum asetat,asetikasit anhidrit varlığında ktoroasetik asit ve nonsübstitüe veya sübstitüe benzaldehidritlerle reaksiyona sokulmasıyla elde edilmiştir.Sentezi yapılan bileşiklerin erime Hereceleri ve reaksiyon yüzde verimleri aşağıda tablo halinde verilmiştir. Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri saptanmış; yapılan İR, *H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve eleman analizi verileri ile kanıtlanmıştır. Bileşik Hli&'nin X-ışınları kristalografisi verileri, bileşiğin Z konfigürasyonda olduğunu göstermiştir. Bileşik JXa Chiralcel OD -selüloz tris(3,5Kİimetilfenilkarbamat)- olarak bilinen ticari olarak mevcut bir kiral kullanılarak yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile analitik olarak enansiyomerlerine ayrılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerden sadece dokuzunun kalsiyum antagonist etkisi incelenmiştir. Bileşiklerin kalsiyum antagonist etkisi düz kaslarda baryum klorür ile oluşturulan kasılmaların yüzde gevşemesi olarak değerlendirilmiştir. Bileşiklerin hiçbiri standart nikardipin ile karşılaştırıldığında dikkate değer kalsiyum antagonist aktivite göstermemiştir. Bileşiklerin antiflamatuvar etkileri farelerde karagenin ile oluşturulan arka pençe ödemi testi ile incelenmiştir. 5 Numaralı konumda 2-metoksifenil, 2-numaralı konumda benzdliden grubu taşıyan bileşik Vla'nin serideki en etkili bileşik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, thirty six 2-benzyh\lene-5-phenyl-7-memyl-3-oxo-2,3-dmydro-5H- thiazolo[3,2-a]pyrimidme-6-carboxylic acid methyl esters were synthesized and screened for their calcium antagonistic and antüflammatory activities. The compounds were prepared by reacting l,2,3,4-tetrahydropyiimidine-2-thiones with chloroacetic acid and substituted or nonsubstituted benzaldehydes in the presence of sodium acetate, acetic acid and acetic anhydride. The melting points and the percentage yield of the compounds synthesized are given in the table below. The physical properties, Rf values on thin layer chromatography and the UV absorption properties of the synthesized compounds were determined. The structures of the compounds were proved by IR, ^-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy and elemental analysis.The X-ray crystallography data of the compound VUb shows that this compound is in Z configuration. Compound LXa was resolved into its enantiomers by high performance liquid chromatography using a commercially available chiral stationary phase, cellulose tris(3,5- dimethylphenylcarbamate), known as Chiralcel OD. Only nine of the synthesized compounds were tested for calcium antagonistic activity. The calcium antagonistic activity of the compounds were evaluated as a percentage of relaxant response of BaClyinduced contractions on smooth musculature. None of the compounds exhibites a noticeable calcium antagonistic activity compared with the standart nicardipine. The antiinflammatory activity of the compounds was tested by carregeenan hind paw edema test. It was found that compound Via having 2-methoxyphenyl group at the position 5 and benzylidene group at the position 2 was the most potent compound in this serie.