Silica fume in high strength concrete
Yüksek mukavemetli betondaki silikon tozu
- Tez No: 23363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son senelerde birçok kuruluş çimento ve beton endüstrilerindeki enerji tasarrufunu amaçlayan araştırmalarla daha çok ilgilenmeye başlamışlardır. Bu, uçucu kül, cüruf ve pozzolan gibi bağlayıcı özelliği olan maddelerin kullanımının desteklenmesiyle sağlanmıştır. Sonra dikkatler yüksek mukavemetli beton elde etmek için kısmi olarak çimentoyla karıştırılan ve süperplastikleştiriciyle beraber kullanılan yoğunlaşmış silika tozuna yönelmiştir. Bu deneysel çalışmada ferrokrom silika tozu kısmi olarak çimentoyla karıştırılarak ve ayrı beton karışım maddesi olarak kullanılmıştır. Değişik miktarlarda yani çimento ağırlığının %5, 10, 20'si kadar silika tozu ekleyerek bu maddenin betonun basınç mukavemetine etkileriincelendi. Süperplastikleştiriciyle beraber çimentoya ek olarak kullanıldığında silika tozu içeren numunelerin 90 günlük basınç mukavemetleri, silika tozu içermeyenlerden daha yüksektir. Mukavemetteki artışın kullanılan silika tozuyla doğru orantılı olduğu görülmüştür. Kısmi olarak çimentonun yerine kullanıldığında silika tozlu betonların silika tozu içermeyen kontrol betonundan az olmasına rağmen 90 günlük mukavemetleri daha yüksektir. Bu çalışmanın sonucu olarak yüksek mukavemetli beton elde etmek için silika tozunun beton karışım maddesi olarak kullanılabileceği bulunmuştur. İlk bölüm, bu çalışmanın amacı ve nedeni hakkındadır. Silika tozunun genel özellikleri ikinci bölümde tartışılmıştır. Üçüncü bölüm silika tozuyla ilgili eserlerin tekrarını kapsar. Deneysel çalışmaysa dördüncü bölümdedir. Beşinci bölüm deney sonuçlarım ve tartışmaları kapsar. Çıkarılan sonuçlar ve öneriler altıncı bölümde verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Yoğunlaşmış Silika Tozu, Yüksek Mukavemetli Beton, Süperplastikleştirici.
Özet (Çeviri)
in recent years many organizations have become increasingly involved in research aimed at energy conservation in the cement and concrete industry. This is being accomplished by encouraging the use of cementitious materials such as fly ash, slag and pozzolans. Lately some attention has been given to the use of silica füme as a partial cement replacement together with a superplasticizer to produce very high strength concrete. in this experimental study ferrochromium silicon condensed silica füme (CSF) was used as a partial cement replacement and as a separate concrete ingredient. The effects of this material on the compressive strength of the concrete was investigated by adding different amounts of CSF i.e, 5, 10, 20 % by vveight of cement. When used as an addition to the cement together witha plasticizing agent the 90-day compressive strength of the specimens with CSF were higher than those of the specimens without CSF. it was seen that the strength increase was directly proportional to the amount of CSF used. When used as a partial replacement for cement although the early-age strengths of the CSF concretes were less than that of the control concrete without CSF, their 90- day compressive strengths were high. As a result of this study it was found that to obtain high strength concrete CSF could be used as a concrete ingredient. The first chapter of this text is about the object and scope of the study. The general properties of silica füme was discussed in the second chapter. The third chapter is about the review of the literatüre on CSF. Experimental tfaf-1^ study part is on the 4 Chapter. The 5 Chapter is about the results and discussions. The conclusions drawn and recommendations are given in the 6 Chapter. Key Words : Condensed Silica Füme, High Strength Concrete, Superplasticizer