Yatayla eğimli yüzeylere çarpan jet akışlarının deneysel ve teorik olarak incelenmesi
An experimental and numerical investigation of inclination on an impinging slot air jet flow
- Tez No: 233659
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, açısal konumu değiştirilebilen düz bir levhanın üzerine faklı hızlarla türbülans akış koşulları çerçevesinde gönderilen havanın yüzey basınç katsayısının değişimi incelenmiştir.Çalışma deneysel ve teorik olarak 2 ana başlık altında yapılmıştır. Teorik çalışmada standart k ? ? türbülans modeli kullanılarak Fluent 6.3.26. paket programı yardımıyla sayısal çözümlemeler yapılmıştır.Deneysel çalışmada çarpan yüzeyin açısı 15o, 30o ve 45o olarak değiştirilmiştir. Reynolds sayısı 5333, 6658 ve 10200 olmak üzere 3 faklı değerde kullanılmıştır. Yüzey ? püskürtme ağzı arasındaki mesafe H/Dh=3, H/Dh=6 ve H/Dh=9 olarak değiştirilmiştir.Burada açısal değişimin maksimum yüzey basınç katsayısı üzerinde etkisi araştırılmıştır. Eğik yüzeylerde durma noktasının (x/Dh=0) konumu yüzeyin açısına bağlı olarak yer değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental and numerical study was performed to determine the effect of the inclination of an impinging air jet on the plate pressure coefficient. The impinging surface was a Plexiglas plate with 200mm x 100mm dimensions. Pressure coefficient are determined as a function of the three parameters: (a) inclination angle of the air jet relative to the plate in the range of ? = 15o, 30o and 45o, (b) nozzle exit-to-plate spacing (H/Dh) in the range of 3 ? 9 (c) Reynolds number based on air velocity in the range of 5333 ? 10200.The results are presented in the form of graphs showing the variation of the pressure coefficient as a function of these parameters. Displacement of the stagnation point is determined as a function of inclination angle of the air jet relative to the plate.