Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-2007 sonrası yapıların proje ve yapım aşamalarında karşılaşılan hatalar üzerine inceleme: Trabzon-Merkez örneği
Faults made in project and construction stages of Buildings Constructed in Trabzon City Center after the Earthquake Code-2007
  1. Tez No: 233660
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde bulunmaktadır. Bu tektonik durumu nedeniyle ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak tamamı deprem riski altında bulunmaktadır. Ülkemizde son yıllarda yaşanan, büyük can ve mal kayıplarına yol açan Marmara ve Düzce depremlerinden sonra depreme dayanıklı yapı tasarımının önemi daha da artmıştır. Bu depremlerden sonra yürürlükte olan Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-1998 güncellenerek 7 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.Bu tez çalışmasının amacı; 7 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) ? sonrasında, Trabzon il merkezinde inşaatına başlanan yapıların, proje ve yapım aşamalarında yapılan hataların belirlenerek, uygulamada ve projede; yürürlükte olan yönetmeliklere ne ölçüde uyulduğunun belirlenmesidir. Çalışma kapsamında DBYBHY-2007 ve TS 500-2000 dahilinde sorular içeren anket formları hazırlanmış ve yeterli sayıda inşaat bu formlar doğrultusunda incelenmiştir.Tez çalışması üç ana bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. İlk bölümde deprem hakkında genel bilgiler, depreme dayanıklı yapı tasarımı, yapılarda kullanılan başlıca yapı elemanları ve taşıyıcı sistemler, projelendirmede ve sistem seçiminde yapılan hatalar ve çalışmanın amaç ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde Trabzon il merkezinde 7 Mart 2007 tarihinden itibaren ruhsat verilmiş olan binaların proje ve yapım aşamaları yönetmelik ve standartların minimum ve maksimum koşulları yönünde incelenmekte ve karşılaşılan hatalara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve bazı öneriler verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar listesi ve anket formlarının bulunduğu ek kısmı izlemektedir.Elde edilen sonuçlar; yürürlükte olan yönetmeliklere özellikle yapım aşamasında tam olarak uyulmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is situated on one of the area of active earthquake fault in the world. Because of this tectonic situation, nearly all of Turkey is under the risk of earthquake. After the Marmara and Düzce earthquakes, which caused lots of people?s death, the attention paid to the earthquake resistant structural design is increased. After these earthquakes, the earthquake code is modified and the new earthquake code is published in March 7, 2007.The purpose of this thesis is to investigate the faults made in project and construction stages of buildings constructed in Trabzon city center after the Earthquake Code-2007, and to observe how much attention is given to the project and construction stages of buildings from the earthquake code and TS 500 point of view. Fort his purpose, questionnaires are prepared and used, and sufficient number of building is investigated.This thesis consists of three main chapters and an appendix. In the first chapter, general information about earthquakes, earthquake resistant structural design, the structural elements and the structural forms used in structures, faults made during project stage and the purpose and the scope of the thesis are given. In the second chapter the sufficient number of buildings constructed in the city of Trabzon after March 7, 2007 is investigated in terms of the minimum and maximum conditions of the Turkish Earthquake Code-2007, and TS 500. The third chapter contains the conclusions drawn from the study and some suggestions. This chapter is followed by the list of references and the appendix.It is concluded that the current specifications and standards are not obeyed in especially construction stage.