Deprem ve döşeme parametrelerinin yapı maliyetine etkilerinin yönetmeliklere göre karşılaştırılarak incelenmesi
The investigation of earthquake and slab parameters to cost of buildings comparing codes requirements
- Tez No: 233670
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyanın aktif deprem kuşaklarından birinde yer alan ülkemizde deprem ve yapı parametrelerinin maliyet üzerindeki etkilerinin belirlenmesi de önemli olmaktadır. Bu bağlamda Türk ve Amerikan yönetmeliklerini genel hatlarıyla karşılaştırmak ve döşeme çeşitlerine bağlı olarak yapı maliyetlerindeki değişimleri incelenmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümü genel bilgiler bölümüdür. Bu bölümde yapılara etkiyen deprem yüklerinin hesabı ve betonarme döşeme sistemleri konusunda genel bilgiler sunulmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümü yapılan çalışmalar bulgular ve irdelemeler bölümüdür. Bu bölüm üç ana kısma ayrılmaktadır. Birinci kısmını farklı döşeme sistemleri ile tasarlanmış örnek yapılar üzerindeki analizler ve irdelemeler oluşturmaktadır. Bu kısımda öncelikle seçilen yapılar tanıtılmaktadır. Bu yapılarda döşeme sistemi olarak asmolen ve kirişli döşeme sistemleri seçilmiştir. Taşıyıcı sistem olarak da geleneksel çerçeve ve perde-çerçeve sistemler seçilmiştir. Kat sayısı olarak da uygulamada yaygın olarak kullanılan 2, 5 ve 8 katlı yapılar tercih edilmiştir. Karşılaştırmalarda kolaylık olması bakımından plan alanı 100m2 seçilmiştir. Örnek yapıların depreme göre hesapları gerçekleştirilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular seçilen bazı elemanlar için karşılaştırmalı olarak çizelgeler halinde verilmiştir. Bu kısmın sonunda deprem bölgelerine ve döşeme sistemlerine bağlı olarak yapı maliyetleri karşılaştırmalı olarak irdelenmektedir. Bu bölümün ikinci kısmında Türk ve Amerikan betonarme yönetmeliklerinin koşuları karşılaştırmalı olarak irdelenmektedir. Bölümün son kısmında ise seçilen örnek yapılar Türk ve Amerikan yönetmelikleri dikkate alınarak tasarlanmakta ve aralarındaki maliyet farkları karşılaştırılmaktadır. Üçüncü ve son bölüm sonuçlar bölümü olup bu bölümü kaynaklar listesi izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been very active earthquake zone. Determine of the effects on the cost of earthquake and structure parameters are important. For this purpose, Turkish Earthquake Resistant Design Code and American Concrete Institute Building Code are compared and variation of building costs depends on the slab types are investigated in this thesis.First chapter of the study is general information part. In this chapter, general information about response of structures subjected to earthquake ground motions and concrete slab systems are presented.Second chapter of the study contain the studies, findings and investigations performed in this thesis. This section consists of three main parts. The first part covers the analyses and examinations of the model structures designed by different slab systems. In this part, selected structures are presented firstly. Baksteen and girder floor are selected as slab system in the model structures. Conventional frame and partition-frame systems are chosen as skeleton of the buildings. 2-story, 5-story and 8-story buildings common used in practice are considered in this part. One hundred meter square-buildings are selected as examples. Results obtained by analyses for selected members are given on tables. Costs of the buildings depend on the earthquake zone and slab systems are investigated comparatively in the end of this part. Second part of this chapter, Turkish and American Codes are examined relatively. Selected buildings are designed by considering Turkish and American Codes and the costs of buildings calculated for both Codes are compared in the last part of this chapter.Third and last chapter is the result section and is followed by references.