Bolu ve çevre illerde satılan yaş pastaların mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi
Determination of microbiological quality of cakes sold in Band surrounding provinces
  1. Tez No: 662099
  2. Yazar: FATMA HAVVA ARI YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada 2019 Aralık, 2020 Mart ayları arasında Bolu il merkezi ve bazı ilçeleri (Gerede, Yeniçağa, Dörtdivan ve Mudurnu) ile Zonguldak ve Düzce illerinde satışa sunulan 170 adet çeşitli yaş pasta örnekleri (çikolatalı, meyveli, sade, ekler, trileçe) araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Bu örneklerin Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Escherichia coli ve koagülaz pozitif stafilokok bakterileri yönünden mikrobiyolojik kalitesi ve Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygunluğu araştırılmıştır. Analizler ISO yöntemlerine göre yapılmıştır. Analiz sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, örneklerin %13,5'inin Escherichia coli, %11,2'sinin koagülaz pozitif stafilokok, %0,6'sının Salmonella spp. ve %11,8'sinin de Listeria monocytogenes kriterleri yönünden kodekse uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum bölgedeki yaş pasta tüketiminin insan sağlığı açısından risk oluşturabileceği ve üretimden tüketime tüm süreçte gıda güvenliği şartlarına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 170 samples of chocolate, fruit, plain and such creamed pastries have been used as research material offered for sale in Bolu city center and some districts (Gerede, Yeniçağa, Dörtdivan ve Mudurnu), Zonguldak and Düzce when collected between December 2019 and March 2020. These samples were analyzed in the presence of Escherichia coli, coagulase-positive Staphylococcus, Salmonella spp., and Listeria monocytogenes bacterias in order to determine the microbiological quality and compliance with Turkish Food Codex Regulation on Microbiological Criteria. Analyzes were made according to ISO methods. It was determined that 13,5% of samples Escherichia coli, 11,2% of samples coagulase-positive Staphylococcus, 0,6% of samples Salmonella spp. and 11,8% of samples Listeria monocytogenes when the analysis results are evaluated. These results have shown that the consumption of cake in the region may pose a risk to human health and that more attention should be paid to food safety conditions in the whole process from production to consumption.